Nová hvězda digitálních měn: Ether raketově roste | E15.cz

Nová hvězda digitálních měn: Ether raketově roste

Nová hvězda digitálních měn: Ether raketově roste
Znak systému Ethereum
• 
ZDROJ: ethereum.org

paj

Digitální měna ether za dva týdny téměř zdvojnásobila svoji tržní kapitalizaci, objem se tak zvýšil na 190 milionů dolarů. Jen z pondělí na úterý cena skočila o čtvrtinu na 2,6 dolaru. Objem obchodu za den dosáhl 11,6 milionu dolarů.

Podle serveru Finance Magnates stojí za prudkým růstem pověsti o zařazení na čínskou burzu digitálních měn. Ethereum (název platformy, na které se s ethery obchoduje) si probíjí cestu i k tradičnímu finančnictví. Minulý týden jedenáct největších světových bank s pomocí této technologie dokončilo experiment simulující výměnu aktiv s navzájem sdílenou účetní knihu, ke které nebylo zapotřebí žádné třetí strany.

Výhodou systému Ethereum má být podle serveru Handelszeitung úplná transparentnost, spolehlivost a neprolomitelnost sítě. Její bezpečnost zvyšuje počet uzlů – počítačů, na kterých je uložena účetní kniha. Jejich počet v posledních týdnech raketově roste. Systém je založený na konceptu blockchainu, který poprvé přišel na svět s měnou bitcoin. Je to databáze se záznamem každé transakce, která v měnové síti proběhla. Svoji konstrukcí je chráněná proti neoprávněným zásahům.

Hlavní rozdíl proti Bitcoinu je v tom, že digitální měna sama o sobě hlavním účelem systému není – je hlavně odměnou za vzájemné poskytování výpočetních služeb pro programy, které do sítě uživatelé vkládají. Ethereum je platformou pro takzvané chytré kontrakty, které pomocí vysokých jistin motivují uživatele k správnému vykonávání smluv. Tvůrci etheru doufají, že její cena bude na rozdíl od bitcoinu více závislá na objemu transakcí než na spekulacích.

Bitcoin selhal, systém transakcí je před zhroucením, tvrdí jeho vývojář

Ethereum v poslední době budí velká očekávání. Její jednadvacetiletý zakladatel Vitalik Buterin získal před rokem a půl pomocí crowdfundingu na svůj projekt téměř 15 milionů dolarů v bitcoinech, což byla pátá největší finanční podpora ze strany uživatelů v historii. Buterin svůj systém označuje za náhradu dnešního internetu, která má zahrnovat i bezpečnou komunikaci, elektronický obchod nebo elektronickou veřejnou správu.

Ether se v posledních dnech s další měnou Ripple pere o druhou pozici v žebříčku největších digitálních platidel. Obě se ovšem zatím stále drží v uctivém závěsu za Bitcoinem. Zatímco jejich tržní kapitalizace se pohybuje kolem 200 milionů dolarů, u Bitcoinu je to šest miliard.

Největší digitální měny

Pořadí virtuálních měnPořadí virtuálních měnAutor: coindesk.com
Zdroj: coindesk.com

 

 

Autor: paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!