Nová hvězda digitálních měn: Ether raketově roste | E15.cz

Nová hvězda digitálních měn: Ether raketově roste

Znak systému Ethereum
Znak systému Ethereum
• 
ZDROJ: ethereum.org

paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Digitální měna ether za dva týdny téměř zdvojnásobila svoji tržní kapitalizaci, objem se tak zvýšil na 190 milionů dolarů. Jen z pondělí na úterý cena skočila o čtvrtinu na 2,6 dolaru. Objem obchodu za den dosáhl 11,6 milionu dolarů.

Podle serveru Finance Magnates stojí za prudkým růstem pověsti o zařazení na čínskou burzu digitálních měn. Ethereum (název platformy, na které se s ethery obchoduje) si probíjí cestu i k tradičnímu finančnictví. Minulý týden jedenáct největších světových bank s pomocí této technologie dokončilo experiment simulující výměnu aktiv s navzájem sdílenou účetní knihu, ke které nebylo zapotřebí žádné třetí strany.

Výhodou systému Ethereum má být podle serveru Handelszeitung úplná transparentnost, spolehlivost a neprolomitelnost sítě. Její bezpečnost zvyšuje počet uzlů – počítačů, na kterých je uložena účetní kniha. Jejich počet v posledních týdnech raketově roste. Systém je založený na konceptu blockchainu, který poprvé přišel na svět s měnou bitcoin. Je to databáze se záznamem každé transakce, která v měnové síti proběhla. Svoji konstrukcí je chráněná proti neoprávněným zásahům.

Hlavní rozdíl proti Bitcoinu je v tom, že digitální měna sama o sobě hlavním účelem systému není – je hlavně odměnou za vzájemné poskytování výpočetních služeb pro programy, které do sítě uživatelé vkládají. Ethereum je platformou pro takzvané chytré kontrakty, které pomocí vysokých jistin motivují uživatele k správnému vykonávání smluv. Tvůrci etheru doufají, že její cena bude na rozdíl od bitcoinu více závislá na objemu transakcí než na spekulacích.

Ethereum v poslední době budí velká očekávání. Její jednadvacetiletý zakladatel Vitalik Buterin získal před rokem a půl pomocí crowdfundingu na svůj projekt téměř 15 milionů dolarů v bitcoinech, což byla pátá největší finanční podpora ze strany uživatelů v historii. Buterin svůj systém označuje za náhradu dnešního internetu, která má zahrnovat i bezpečnou komunikaci, elektronický obchod nebo elektronickou veřejnou správu.

Ether se v posledních dnech s další měnou Ripple pere o druhou pozici v žebříčku největších digitálních platidel. Obě se ovšem zatím stále drží v uctivém závěsu za Bitcoinem. Zatímco jejich tržní kapitalizace se pohybuje kolem 200 milionů dolarů, u Bitcoinu je to šest miliard.

Největší digitální měny

Pořadí virtuálních měn Autor: coindesk.com
Zdroj: coindesk.com

 

 

Autor: paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video