Nová „zelená úsporám“ startuje již v příštím roce | e15.cz

Nová „zelená úsporám“ startuje již v příštím roce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V rámci opatření vlády pro růst ekonomiky spouští Ministerstvo životního prostředí nástupnický program regenerace domů a bytů, který naváže na program Zelená úsporám. „Program bude jedním ze základních stimulů české ekonomiky v následujícím období a bude mít výrazné ekonomické a sociální přínosy v ČR,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Doba trvání programu v letech 2013 až 2020 odpovídá období, kdy bude probíhat dražba povolenek. Část výnosů z těchto dražeb bude tvořit finanční zdroje v odhadované výši 28 miliard korun. Mezi oprávněné žadatele budou patřit majitelé rodinných a bytových domů a majitelé objektů veřejných služeb. První výzva s alokací 1,4 miliardy korun je očekávána již v březnu 2013, předpokládané zahájení příjmu žádostí v srpnu a první výplata prostředků pak na podzim příštího roku. Do programu budou akceptovány realizace zahájené od ledna 2013.

Program Nová zelená úsporám představuje díky kombinaci veřejné podpory a soukromých zdrojů významné prorůstové opatření. Přinese přes 70 tisíc pracovních míst a podpoří aplikaci nových technologií, například při výstavbě energeticky pasivních domů. Občané mají uspořit finanční prostředky na vytápění zateplených domů, zvýší se kultura bydlení a zlepší vzhled měst a obcí a sníží se energetická závislost státu a emise skleníkových plynů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video