Nový dům v centru Plzně nebude jen obchodem; bude mít více funkcí | E15.cz

Nový dům v centru Plzně nebude jen obchodem; bude mít více funkcí

Plzeňské multifunkční centrum Corso Americká bude mít novou podobu, která vyšla vstříc sedmi požadavkům radnice a občanům. Oproti původnímu projektu už to nebude jen obchodní dům, ale také centrum kultury a volného času. Řekl to zástupce investora Jan Petřík. Nové centrum chce do roku 2013 vybudovat za 2,5 miliardy korun firma Amádeus Plzeň na místě současného Domu kultury Inwest z roku 1986. Jeho demolice začne koncem letošního roku a měla by skončit v dubnu.

„Nové pětipodlažní centrum s užitnou plochou 35 700 metrů čtverečních včetně skladů a zázemí bude plnit několik funkcí. Budou tam části pro byty, administrativu, obchody, sport, kulturu a parkování. Podél Americké vznikne nový pěší bulvár,“ dodal. Na střeše budovy vyroste nezastřešené centrum volného času, kde bude kromě zeleně ještě například 300 metrů dlouhá dráha pro in-line bruslení, horolezecká stěna, velké šachy a dětská hřiště.

Součástí centra bude křídlo s byty a kancelářemi směrem k Denisovu nábřeží. „Počet bytů vzejde z poptávky, kterou sondujeme,“ dodal. Součástí projektu bude samostatný kulturní a společenský sál s nejméně 300 místy a galerie. Hlavními motivy objektu jsou dvě prosklené vstupní rotundy. „Amádeus respektuje všechny požadavky a regulační podmínky stanovené městem,“ řekl Petřík. Mezi ně patří kromě polyfunkčnosti přechod na menší obchůdky a vytvoření bulváru. Investor nově snížil počet parkovacích stání ze 720 na 500, dnes jich je u kulturního domu 300. Zavázal se, že na křižovatce U Jána pod Prazdrojem vybuduje spolu s dalšími šesti developery, kteří v okolí plánují nové projekty, další dva jízdní pruhy, do nichž dá svůj podíl sedm milionů korun. Regulační podmínky pro investora, které vzešly hlavně z protestů občanů, schválí plzeňské zastupitelstvo 1. září. „Trvale jednáme se zástupci města. Naše vstřícné kroky vůči radnici si vyžádají desítky milionů korun navíc. Objem peněz, které do úprav můžeme dát, už je ale téměř vyčerpán,“ dodal. V současné době běží proces EIA, jehož veřejné projednání v říjnu, poté začne územní řízení. „Ta dnešní prezentace je lepší variantou než ta, která byla původně představena. Problémem ale je, že v dokumentaci je stále původní varianta, tedy, že si Amádeus nechává povolit objekt bez bytů, s parkovištěm na celé střeše a s likvidací Denisova nábřeží,“ řekl Martin Marek z občanského sdružení Kultura(k), které nasbíralo pod petici proti bourání Inwestu téměř 9000 podpisů. Tito lidé se v září sejdou na veřejném setkání. Budeme se je snažit přesvědčit, aby dali připomínky k procesu EIA. Projekt předložený v dokumentaci, chceme zastavit, dodal.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!