Nový start Continentalu | E15.cz

Nový start Continentalu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnský hotel Continental letos prošel rekonstrukcí za 60 milionů korun, v jejímž rámci vznikly podzemní garáže pro 80 vozů. V případě stavby, která je od roku 2009 kulturní památkou, šlo o složitý zásah vyžadující precizní práci, aby byly zachovány architektonické kvality a zároveň splněn účel přestavby.

Patnáctipodlažní budova hotelu je z historického hlediska považována za unikátní zejména pro svůj atypický půdorys, který byl v době vzniku stavby volen kvůli malé stavební parcele. Poloha v samém centru Brna navíc kladla nároky na stavebníky během prací i při konečné úpravě okolí hotelu.

#####Náročná rekonstrukce

Podle ředitele Continentalu Jaroslava Vacka byla rekonstrukce téměř padesát let staré budovy složitá a v těsném sousedství si vyžádala i předělávky kanalizace nebo vodovodních přípojek. Nově musela být řešena i část chodníku a veřejné osvětlení. S rekonstrukcí souvisela i náročná oprava monumentální sochy Olbrama Zoubka, která od šedesátých let dominovala prostranství před hotelem. Pětadvacetitunová skulptura musela být navíc během stavby odvezena a po dokončení rekonstrukce hotelu znovu instalována.

Kromě nejnáročnější části rekonstrukce, kterou byla stavba podzemních garáží, v Continentalu došlo i ke změnám v nadzemních prostorách. K již dříve realizované dostavbě kongresového centra s maximální kapacitou až čtyři sta účastníků v současnosti přibyly další tři menší kongresové prostory. Podle ředitele Vacka se navíc v hotelu plánují další investice, jež budou zahrnovat nové sauny a vířivky. Již nyní slouží hotelovým hostům, ale i běžným návštěvníkům nový luxusní klub Cohiba.

#####Místo mládežníků přišel luxus

Čtyřhvězdičkový Continental v současnosti nabízí ubytování ve 230 pokojích a slouží jako špičkové ubytování pro návštěvníky veletrhů a kongresů. Původně ale byla stavba projektována jako mládežnická ubytovna, proto byla dispozice ubytovací kapacity řešena velkým počtem jedno- a dvojlůžkových pokojů. Brzy po dokončení se ale účel hotelu musel přizpůsobit požadavkům na luxusní ubytování pro zahraniční hosty, protože hlavně v době konání brněnských veletrhů bylo zapotřebí zajistit dostatečné kapacity. O proměnách v přístupu k novému hotelu svědčí i to, jak se měnil jeho název - původní strohé pojmenování Výškový hotel se změnilo na Tempo, po něm následovalo označení Brno, později Sport a teprve od roku 1963 přišel název Continental.

V polovině 60. let dostalo díky projektu architekta Zdeňka Řiháka centrum Brna novou, architektonicky i funkčně pozoruhodnou dominantu a 51 metrů vysoká prosklená stavba kvalitně doplnila - pro Brno typickou - funkcionalistickou výstavbu. Původní návrh počítal dokonce i s přistávací plochou pro vrtulníky v nejvyšším patře, umístěnou na trojúhelníkové desce nad vyhlídkovou kavárnou. Atypický trojramenný půdorys neznamenal jen architektonickou zajímavost, ale přinesl hotelovým hostům nezanedbatelnou výhodu - umožnil na jeden vertikální uzel spojů navázat krátké chodby a oboustranné pokoje, čímž se docílilo toho, že všechny byly osluněné. V budově byly uplatněny také technologické novinky - poprvé v Československu bylo použito vytápění a větrání pomocí vysokotlaké vzduchotechniky.

Majitelem a provozovatelem hotelu je firma Sevas, která vlastní například i Grandhotel Jihlava. Hotel Continental byl podle ředitele Vacka letos obsazen zhruba ze 40 procent, rezervací bylo méně, a to i kvůli rekonstrukci. V Brně funguje kromě Continentalu necelá desítka čtyřhvězdičkových hotelů, které vydělávají především na kongresové a veletržní turistice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video