Oblak sopečného popela z islandské sopky zastavil letadla, počasí ale nezhorší | E15.cz

Oblak sopečného popela z islandské sopky zastavil letadla, počasí ale nezhorší

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oblak popela z islandského vulkánu vítr donesl nad jižní Moravu. Nejvýraznějším důsledkem je zrušení pěti pravidelných leteckých linek z brněnského letiště v Tuřanech.

Jihomoravané si o víkendu užijí slunečné počasí i přes mrak sopečného popela, který nad Česko doputoval z Islandu po výbuchu vulkánu.

Největší komplikace pocítili cestující brněnského letiště v Tuřanech. Veškerá letecká doprava byla zastavena,“ řekl ředitel letiště Tomáš Plaček.

Letecké společnosti zrušily všechny pravidelné linky z a do Brna. „Náhradní spoje si museli najít lidé, kteří dnes směřovali z Brna do Prahy nebo zpět a také ti, kteří mířili do Londýna,“ uvedl Plaček. Díky včasnému varování ale stopka pro letadla nezpůsobila větší komplikace. „Většina lidí si stihla letenky překnihovat, anebo si našli jiné spojení,“ uvedl Plaček.

Případné škody, které brněnskému letišti vznikly, zatím není Plaček schopen vyčíslit.

Počasí zůstane pěkné

Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu už vulkanický mrak dorazil nad Česko. „Na kvalitě ovzduší se nijak neprojevil. Částice jsou hodně vysoko a jsou malé, takže mají malou spádovou rychlost,“ řekl meteorolog Josef Keder.

Díky pěknému počasí podle Kedera naopak mohou Jihomoravané dýchat lepší vzduch, než obvykle. „V nejhorším případě pokryje ulice a auta slabá vrstva vulkanického popela. Podobně, jako když vloni bouře přinesla písek ze Sahary,“ uvedl Keder.

Výstraha skončí po zítřejší dvanácté hodině. „Sopečný mrak zcela zmizí v noci ze soboty na neděli díky změně větrných podmínek,“ sdělil Keder.

Světová zdravotnická organizace i Český meteorologický ústav přesto doporučují lidem s dýchacími problémy, aby v pátek a v sobotu dopoledne raději zůstali doma.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video