OBRAZEM: Jawa jak ji neznáte. Výstava ukazuje neobvyklé prototypy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OBRAZEM: Jawy, jak je neznáte. Výstava v Národním technickém muzeu ukazuje i neobvyklé prototypy

Petr Slováček - Auto.cz

Padesátku motorek, auta, závodní přilby a dokonce i kulomet vzor 7/24 lze vidět na jednom místě v sále Národního technického muzea na výstavě „Fenomén Jawa aneb Jak ji neznáte“. Výstava bude až do července příštího roku připomínat loňské výročí 90 let činnosti tuzemského nejvýznamnějšího motocyklového výrobce.

Muzeum láká návštěvníky na nepříliš známé prototypy a závodní motorky Jawa, které se obvykle ukrývají v depozitáři nebo soukromých sbírkách. Řadu z nich lze spatřit úplně poprvé. 

„Je to takový kabinet kuriozit, většina pochází ze soukromých sbírek a některé jsem domlouval s majiteli skoro dvacet let,“ říká autor výstavy Arnošt Nezmeškal s tím, že obyčejnou kývačku po dědečkovi tady neuvidíte.

Prodej aut klesl do konce května o 30,3 procenta

„Zato máme unikátní stroje, dalo by se říct takové jednorožce,“ ukazuje kurátor třeba na Jawu 350 OHC s kompresorem nebo dvouválec 600 DOHC na Šestidenní.

Zájemci také mohou prozkoumat řadu prototypů, které nikdy nedošly do sériové výroby. „Máme ukázku takzvané unifikované řady, jejíž vývoj byl nesmírně drahý a nakonec z toho nepoužili vůbec nic,“ říká muzejník. Nakonec vždy rozhodovaly peníze – a motocykly Jawa sloužily coby lidové stroje pro nenáročné trhy, a tak drtivá většina prototypů nenašla uplatnění.

Více na na Auto.cz>>>

Na dvou kolech se řítil mezi peklem a rájem. Od smrti závodníka Šťastného uplynulo dvacet let

Autor: Petr Slováček - Auto.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!