OBRAZEM: Z výletní restaurace Maxmiliánka je ruina. Plány na její revitalizaci usnuly | E15.cz

OBRAZEM: Z výletní restaurace Maxmiliánka je ruina. Plány na její revitalizaci usnuly

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Roztocká výletní restaurace Maxmiliánka vyhořela před třinácti lety. Nic nezbylo ani z projektů na její revitalizaci, a tak z dřívější oázy výletníků zůstalo nevábné torzo, k  jehož zachráně stěží dojde.

„Projekt na revitalizaci Maxmiliánky jsme vytvořili před jedenácti lety. Původně to vypadalo dobře, ale místní iniciativy to úplně zazdily. Stalo se z toho politikum. Navíc se irští investoři rozhádali se sousedy a začaly soudy. Současná situace je výsledkem letitých sporů,“ říká k současnému tristnímu stavu roztocké Maxmiliánky architekt Martin Pračka ze Studia 67, který projekt na rekonstrukci vytvořil.

V roce 2007 totiž Maxmiliánka vyhořela. Stejný osud potkal o dva roky později i přilehlou venkovní Kolibu. Od té doby je pozemek pustý a zbylé nemovitosti se postupně dostaly do havarijního stavu. Majitelem areálu Maxmiliánka je společnost Vila Roztoky se sídlem v kyperské Larnace. Jednatel firmy Jan Neth k současné situaci uvedl, že budovu koupili před dvěma lety v žalostném stavu a nyní ji jen zabezpečují. „Areál jsme oplotili a zabednili okna. Nyní přemýšlíme, co s tím dál. Konkrétní projekt ale zatím nemáme,“ řekl Neth.

Původně byla v plánu výstavba několika bytových domů, ale to se kvůli odporu místních realizovat nepodařilo. Od března 2017 navíc vstoupil v platnost nový regulační plán, který pozemek Koliby vymezuje jako ostatní zeleň. „V daném místě je přípustná pouze obnova areálu s rozsahem zastavěných ploch a výškou staveb obdobnými původnímu řešení lokality a obdobným využitím,“ uvedl ve vyjádření obecní úřad Roztoky u Prahy. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video