Oslavy se povedly | E15.cz

Oslavy se povedly

Císař František Josef I. zvládl i jízdu na neposedném oři, počasí vyšlo navzdory předpovědím taky líp. Oslavy 111. výročí povýšení Kladna na královské město se povedly.

Zpočátku to zavánělo spíš fraškou. To když se snažil František Josef I. vyskočit na statného hřebce, aby v jeho sedle projel od kina Sokol hlavní třídou před radnici. Koníkovi se to nelíbilo a staršího pána málen několikrát shodil na zem. Ošetřovatelé měli co dělat, aby situaci zvládli a hned na začátku nebyl malér.
Nakonec všechno dobře dopadlo, a tak mohl krátce po desáté předat císař vedoucím představitelům města dekret o povýšení Kladna na na vyšší královské město tak, jak se stalo před 111 lety. Pravda, primátor a jeho náměstci připomínali ve fracích spíš kouzelníky, ale to už byl pouhý detail. Jinak se návrat do předminulého století vydařil.

Nejstarší kolotoč ve střední Evropě

Na náměstí Starosty Pavla se vystřídali šermíři, ostrostřelci i dělostřelci (jejich první rány vyšly hodně nečekaně a řadě přihlížejících možná ještě teď zvoní v uších), se speciální jednoaktovkou vystoupil sbor Středočeského divadla, hrála kapela Stonava. Kladenští si mohli prohlédnout i veteránské vozy a motocykly z tehdejší doby, velký zájem byl o ražbu mincí.
Zážitek si odnesli i nejmenší. Děti se vozily na nejstarším kolotoči ve střední Evropě, který vznikl před první světovou válkou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!