Ovzduší? Stejně špatné jako v Ostravě | E15.cz

Ovzduší? Stejně špatné jako v Ostravě

Nad městem se teď často drží šedivá clona. Smog dusí obyvatele Frýdku-Místku.

Ovzduší ve Frýdku-Místku je podobně znečištěné jako v sousední Ostravě, Karviné nebo Třinci. Jeho kvalitu nepřetržitě zaznamenávají měřicí stanice. Jedna z nich je ve Frýdku-Místku. Sedmička se na kvalitu vzduchu ve městě zeptala Romana Volného, vedoucího předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Odkud se vlastně smog bere? Vzniká, když se do ovzduší dostane velké množství škodlivin, které se nerozptýlí a zůstanou ve vzduchu. Tyto látky vznikají v důsledku průmyslové výroby, dopravy a vytápěním domů.

Někdy se smog nad městem drží několik dnů. Co se musí stát, aby se rozplynul a lidem se lépe dýchalo? Obecně platí, že úlevu přinese úplná výměna vzduchu. Nahromaděné škodliviny se rozptýlí do vzduchu. Nebo se vzduch zředí a přesune se tam, kde ho vymyje déšť.

Jaký vzduch dýcháme ve Frýdku-Místku? Vzduch je tady stejně špatný jako v Ostravě nebo Karviné, i když Frýdek-Místek je blíž Beskydám. Zvláště polétavý prach často několikanásobně překračuje povolený denní limit. I samo město vzduch zhoršuje. V létě za to mohou hlavně průmysl a auta, v zimě zase lidé, kteří v domcích topí tuhými palivy. Svůj podíl na znečištěném ovzduší má také katovická průmyslová aglomerace.

Odkud získáváte údaje o znečištění ovzduší? Měříte ovzduší i přímo ve Frýdku-Místku? Pocházejí z měřicích stanic. Jedna pracuje také ve Frýdku-Místku. Stojí nedaleko sídliště Riviéra. Je to plechový kontejner s měřicími přístroji. Zjištěné hodnoty jsou k dispozici on-line. My obvykle používáme údaje naměřené v hodinových intervalech.

Museli jste letos na podzim ve Frýdku-Místku vyhlásit smogovou situaci? Smog ve městě byl už v říjnu a listopadu. Nejhorší to bylo na Třinecku a Ostravsko-Karvinsku a také v okolí Frýdku-Místku. Zatím poslední varování před smogem jsme vydali 3. prosince. Velké podniky na Ostravsku musely na příkaz kraje omezit výrobu.

Žijete a pracujete v Ostravě. Jak na vás pohled na smog působí? Neuvažujete o tom, že se přestěhujete? V tomto kraji jsem vyrůstal a mám k němu vztah. Opustit ho mne nikdy nenapadlo, i když stav ovzduší mě znepokojuje. Vyřešit tenhle problém ale nebude jednoduché.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!