Patnáct let geocachingu aneb hledání skrytých pokladů | E15.cz

Patnáct let geocachingu aneb hledání skrytých pokladů

"keška", odměna geocashingové hry, skrývá různé poklady
"keška", odměna geocashingové hry, skrývá různé poklady
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hra na pomezí sportu a turistiky zvaná geocaching se poprvé objevila v USA před 15 lety, 3. května 2000. Její podstatou je hledání ukryté schránky v terénu za pomoci satelitní navigace. Lovení "pokladů" zvaných cache (česky keše, kešky) se stalo oblíbenou kratochvílí, které propadají lidé bez rozdílu věku i povolání. Rozmach hry souvisí s širší dostupností čipů GPS ať už v turistických navigacích, ale také mobilních telefonech.

Účastníci hry sdílejí informace o nově založených skrýších, další je následně hledají. V Česku se první „keška“ objevila v roce 2001. K některým vede pohodlná cesta, za jinými je potřeba šplhat do skal nebo se prodírat houštím. Jiné jsou přístupné jen z vody. Odměna se pak často skrývá uvnitř plastikového kontejneru nebo zavařovací sklenice. A co tam bývá? Pamětní mince nebo samolepky, poznámkové bloky či tužky.

Šťastný nálezce si může nějaký předmět z nádobky vzít a jiný tam zase vložit. Předměty lze navíc opatřit speciálním kódem, díky němuž lze po internetu sledovat jejich putování po celém světě.

Nastává doba temna pro GPS?

Retrievor: Miniaturní solární GPS pro sledování lidí i věcí

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video