Pět tisíc na vzdělání se blíží | E15.cz

Pět tisíc na vzdělání se blíží

Ministerstvo školství nabídne příspěvek střední a starší generaci. Pětitisícovou podporu může využít 800 tisíc Čechů.

Taková šance se prostě nemusí opakovat. Velmi brzy může téměř milion Čechů vylepšit svoje znalosti, aniž by přitom utratil nějaké úspory. Ministerstvo školství nabídne hlavně díky evropským dotacím každému uchazeči pětitisícový příspěvek. „Půjde o podporu na zlepšení jazykových, počítačových a podnikatelských dovedností,“ upřesňuje Šárka Svobodová z ministerstva školství.

Spustí se tak nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v dějinách Česka, věnovaný střední a starší generaci. Jediným omezením bude právě věkové rozpětí mezi pětadvaceti až čtyřiašedesáti lety a trvalé bydliště mimo hlavní město. I Plzeňané tak mohou zaplnit učebny, právě chybějící peníze byly pro ně mnohdy překážkou v dalším vzdělávání.

„Takový projekt opravdu může přilákat a oslovit značnou část lidí, kteří mají o studium zájem, ale nyní si ho nemohou z finančních důvodů dovolit,“ domnívá se ředitelka jazykové školy Eufrat Dana Burešová. V době krize navíc některé firmy výrazně seškrtaly výdaje na vzdělávání svých zaměstnanců.

Začátek až v roce 2011

Kurzy se měly rozjet v druhé polovině letošního roku. Když Sedmička v prosinci ve výhledech na rok 2010 chystané proplácení kurzů zmínila, zvedla se okamžitě ohromná vlna zájmu o podrobnější informace. Nyní je ale ministerstvo školství v časových výhledech opatrnější. Ve všech krajích vznikne infocentrum, kam se zájemci o kurzy se státním příspěvkem přihlásí a tady dostanou i smlouvu s nárokem na dotaci. Když student začne na certifikovaný kurz chodit, dostane agentura od státu příspěvek. A co si za pět tisíc vědomostíchtivý Plzeňan pořídí třeba na poli jazykových kurzů?

„V tomto rozsahu si u nás může student objednat hned několik variant studia. Jednou z nich je víkendový kurz, který se koná jednou měsíčně vždy celou sobotu a neděli po dobu jednoho roku,“ nabízí jednu z možností ředitelka Burešová.

Daleko za Seveřany

Projekt je inspirovaný Velkou Británií a Belgií. Češi na tom s takzvaným dalším vzděláváním nejsou zrovna dobře: střední a starší generace byla často zvyklá dokončit školu a tím pro ni učení skončilo. V severských zemích nebo Spojených státech si kvalifikaci navyšuje po škole kolem čtyřiceti procent lidí, Česko s osmi procenty se krčí hodně vzadu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!