Plochodrážník Kůs: Nesednu si z Markéty na zadek | e15.cz

Plochodrážník Kůs: Nesednu si z Markéty na zadek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sobotní Velká cena na Markétě je důležitou sportovní událostí. České barvy hájí Matěj Kůs. Bral by postup do semifinále.

Do Prahy se po roce zase sjela světová plochodrážní elita. Divokou kartu pro Grand Prix ČR dostal závodník Olympu Matěj Kůs přezdívaný KusKus.

Jak byste na Markétu přilákal někoho, kdo tam nikdy nebyl?

Plochá dráha je jedinečná v tom, že na ní má divák bezprostřední kontakt se závodníky. Motorky projíždějí deset metrů před ním. Tím pádem je součástí celého závodu. A taky si myslím, že je na ploché dráze dobrá atmosféra.

Na Markétě bývá bouřlivé prostředí i díky fanouškům z Polska. Popište, co pro ně plochá dráha znamená.

Oni tím žijí. Tak jako si malí kluci v Česku dávají na stěnu plakáty fotbalisty Baroše, oni si tam vylepí závodníky. Plochá dráha je v Polsku na denním pořádku. Automaticky na ni chodí rodiče s dětmi.

Je pro vás Velká cena ČR mimořádná, protože jste při ní na domácí půdě?

V Praze bydlím už asi čtvrtým rokem, ale tenhle závod pro mě není speciální. Jenom je populárnější a medializovanější. Tím je výjimečný, ale nemůžete si z toho sednout na zadek.

Upínáte se k němu?

Je to důležitý závod. Ale věci, ke kterým se člověk upíná, většinou tím spíš nevyjdou. Já jsem si letos dal za cíl udělat výsledek na Grand Prix a ve finále mistrovství světa juniorů. Tomu jsem podřídil všechno. Ale nejde se k tomu upnout. Buď to má vyjít a vyjde to, nebo to prostě nevyjde. Musíte zkrátka udělat všechno pro úspěch a pak se uvidí.

Máte výhodu vzhledem k tomu, že na Markétě často trénujete a znáte dráhu?

Ne. Z tohoto pohledu je to závod jako každý jiný. Fakt. Dráha se často mění.

Cítíte, že oproti loňsku máte víc zkušeností?

Jistě. Ale neudělal jsem takový pokrok, že bych měl Grand Prix vyhrát. Každopádně jsem rád, že jsem dostal šanci. Pokusím se ji využít.

S čím byste byl po Velké ceně spokojený?

Tyhle otázky… Před závodem říkat… To je nejlepší, když se mě někdo krátce před startem zeptá, jak to vidím. Pokusím se posbírat co nejvíc bodů. Jako osobní úspěch bych bral postup do semifinále. Od toho bych se chtěl odrazit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video