Pluto zaujalo vědce i obří ledovou plání ve tvaru srdce, stále se tvaruje | E15.cz

Pluto zaujalo vědce i obří ledovou plání ve tvaru srdce, stále se tvaruje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na planetě Pluto jsou vedle vysokých hor i obrovské ledové pláně. Ukázaly to další unikátní snímky, které zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

První fotografie, které sonda New Horizons pořídila při úterním průletu kolem trpasličí planety Pluto a jejího měsíce Charon, udivily vědce ve středu.

Jde o první podrobnější obrázky, které nyní budou s dalšími údaji po dobu 16 měsíců přicházet z paluby aparátu, jenž se pohybuje asi pět miliard kilometrů od Země.

Mezi nově odhalenými poznatky je velká ledová planina v oblasti Région Tombaugh, jak vědci nazvali tuto rozlehlou zónu ve tvaru srdce.

„Objevení na Plutu této dost mladé pláně překonává naše veškerá očekávání. Nejsou vidět krátery po nějakých nedávných dopadech asteroidů, takže tato zóna je dost mladá, méně než 100 milionů let. Pravděpodobně se ještě stále tvaruje geologickým procesem,“ řekl v pátek podle AFP vědec NASA Jeffrey Moore.

Podívejte se na „průlet“ těsně nad povrchem Pluta

Vědci už ve středu pomocí prvních snímků s překvapením konstatovali, že Pluto a jeho měsíce zřejmě nejsou mrtvé planety, jak se předpokládalo, ale že jejich povrch je relativně mladý a aktivní. První snímky zachytily hory vysoké 3300 metrů, nečekaně ostrý záběr měsíce Charon odhalil velké kaňony.

Sonda New Horizons se v úterý k Plutu přiblížila na nejbližší vzdálenost 12 400 kilometrů. Stala se prvním pozemským aparátem, který trpasličí planetu navštívil za 4,5 miliardy let její existence.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video