Plyšáka, pyžamo. A jde se do školy | E15.cz

Plyšáka, pyžamo. A jde se do školy

Problém s nedostatkem míst pro malé děti vyřešila školka ve škole.

Některým jsou sotva tři roky a už se mohou chlubit, že chodí do školy. Jen místo lavic, tabule a učebnic si hrají na koberci a po obědě uléhají do postýlek. A také jim každých pětačtyřicet minut nezvoní. V Základní škole Msgre B. Staška v Domažlicích mají školku ve škole. Přestavbou tří školních tříd na dvě místnosti na hraní a jednu na spaní tam od srpna funguje nová mateřská škola. Radní tím vyřešili problém s nedostatkem míst ve školkách ve městě.

Dětí hodně, školek málo

Vloni mladá maminka Šárka Cihlářová řešila problém, do jaké školky dá svého syna. V Hostouni na Domažlicku už měli plno. Nakonec si rodiče vybrali Miřkov. Z domova je to sice o něco dál, ale všichni jsou spokojeni. „Se školkami je problém ve městech i v obcích. Většinou se ptají, jestli není maminka na mateřské s druhým dítětem,“ popisuje své zkušenosti Cihlářová.

Také Jana Chládková vybírala pro své dítě školku v Domažlicích. „Dala jsem na radu kamarádky. Ale nakonec dcera chodí do jiné školky, protože v té první měli plno,“ říká Chládková. V Domažlicích bylo ještě v létě pět mateřských škol. Od září je jich šest. I když nová školka má jen kapacitu čtyřiceti dětí, problém s nedostatkem míst pro nejmenší obyvatele to vyřešilo.

Mezi velké školáky

Školku by ve škole asi málokdo hledal. Na chodbách pokřikují školáci, mezi nimi pendlují mezi kabinety a sborovnou učitelé. Školka je v pavilonu pod třídami prvního stupně. „Není tady slyšet žádný rámus. Navíc děti z prvního stupně končí vyučování brzy, takže odpoledne je tu klid,“ pochvaluje si prostředí vedoucí učitelka mateřské školy Věra Vernerová. Dvě třídy jsou upravené jako místnosti na hraní. Velké koberce, stolky se židličkami, spousta hraček. Další třída nacházející se přes chodbu slouží na spaní.

„Kolegyně z jiných školek nám závidějí, že postýlky tu mohou zůstat celý den a nemusíme je skládat,“ usmívá se Vernerová. Školku se podařilo naplnit hned při zápisu. Teď sem chodí čtyřicet dětí. „Mohli jsme přijmout i mladší děti, kterým ještě nejsou tři a rodiče je dávají do školky jen na několik dnů v měsíci,“ dodala Vernerová. Proměnit školu na školku se podařilo během letních prázdnin. Náklady vyšly kolem milionu korun.

„Přestěhovali jsme některé třídy. Je sice pravda, že teď nemáme tolik učeben na dělené vyučování, ale i školka ve škole je řešením,“ říká ředitel Základní školy Msgre B. Staška Petr Jansa.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!