„Po volbách to byla velká houpačka“ | e15.cz

„Po volbách to byla velká houpačka“

Fejtková Veronika

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novopečení zastupitelé v pondělí potvrdili, že kladenským primátorem zůstane šéf místních občanských demokratů Dan Jiránek.

Ještě krátce po říjnových komunálních volbách by si budoucnost příštího vedení města troufl odhadnout málokdo. ODS po osmi letech nezískala nadpoloviční většinu hlasů a musela hledat koaličního partnera. „První týden to byla velká houpačka,“ připouští staronový primátor Kladna Dan Jiránek.

ODS v letošních komunálních volbách vyhrála. Přesto, nastal pár dní po uveřejnění výsledků okamžik, kdy jste si svou dosavadní pozicí nebyl zrovna jistý? Samozřejmě. Až do uzavření smlouvy nebylo jisté nic.

Ze začátku to pro vás nevypadalo vůbec dobře. Hodně se mluvilo o tom, že ČSSD nepůjde do koalice s vámi, ale s ostatními stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Na začátku jsme neměli žádnou variantu. Varianty pak ale postupně začaly ubývat i ČSSD. Ve chvíli, když má pak každý jen jednu možnost, vyjednává se lépe než na začátku.

Vaše jméno nebylo jediné, které zaznělo při úvahách o budoucím primátorovi města. O tuto pozici velmi stál i váš současný první náměstek Zdeněk Syblík (ČSSD). Je to tak? Ano. Stál o to opravdu hodně. Z mého pohledu až moc. Ale já měl velkou podporu své strany. Navíc, když máte pětatřicet procent hlasů a druhá strana dvaadvacet, tak ne že by se to tak občas nedělalo, ale voliči by zvolení primátora z řad členů jiné než vítězné strany mohli považovat svým způsobem za podraz. Myslím, že pan Syblík se hodně těšil, že by mohl být primátor. Na druhou stranu se možná zalekl toho, že by koalice s ostatními nebyla stabilní. Kdyby byla postavená na jednom přeběhlíkovi…

Z ODS nikdo jiný o post primátora neusiloval? Ne.

Dva z vašich dosavadních náměstků Vojtěch Munzar a Miroslav Vacek nejenže nezůstali ve svých funkcích, ale přišli i o místa v Radě města. Proč? Nechtěli jsme počty náměstků navyšovat na nekonečné číslo. Navíc, oba tito pánové dříve dělali ředitele a pro funkce náměstků byli uvolněni. Mají se kam vrátit. Budou také předsedy podvýborů. Vojtěch Munzar pro bydlení a Miroslav Vacek pro energetiku a průmyslové zóny.

Volba pro Kladno pod vedením Milana Volfa má v zastupitelstvu šest mandátů. Svého zástupce však nemají ani v jediném výboru. Proč? Oni o to nestáli? Nikoho nenavrhli. A to přesto, že se před každým hlasováním ptám, jestli má někdo nějaký jiný návrh.

Mluvil jste o tom s někým z Volby pro Kladno? Před týdnem v pátek s paní doktorkou Evou Kosinovou. Pogratulovala mi a normálně jsme se bavili.

Ona ale rezignovala… Ano. Prý vždycky chtěla dělat svou práci zdravotníka a nikdy neměla v úmyslu do zastupitelstva jít. Tak byl konstruován dopis, který poslala.

Přitom voliči ji evidentně do zastupitelstva chtěli. Z šestého místa kandidátky přeskočila na druhé místo… Některé strany to tak dělají. Dají si na kandidátku lidi, kteří o mandát ani nestojí, ale je u nich velká šance, že dostanou hodně hlasů. Nevím, jestli to v tomto případě bylo úmyslné. Uvidíme. Pokud přibudou další rezignace, spíš bych tomu věřil. Na její místo půjde za Volbu pro Kladno Jiří Stupka.

Co teď jako primátor uděláte jako první? Svolám Radu. Teď jsou na řadě hlavně svatby. V Kladně se dělá za rok asi čtyři sta svateb, musíme rozšířit počet oddávajících. Oddává se v pátek a o víkendu a v tento okamžik jsme na to jenom dva. To se dlouhodobě udržet opravdu nedá.

Půjdete své znovuzvolení někam oslavit? Oslavy chystáme, ale ne zrovna v souvislosti s tímto. Půjde spíš o rodinnou oslavu svátků a narozenin. Svátek slavím 4. listopadu, na Karla. Jmenoval se tak můj dědeček a Dan v kalendáři není. Manželka měla narozeniny na Dušičky. Jsme úsporná rodina.

Autor: Fejtková Veronika

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video