Po zapomenutých stopách „města hříchu a neřesti“ | e15.cz

Po zapomenutých stopách „města hříchu a neřesti“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hostinec Šalerka nebo nevěstinec "U labutě" - místa, kde v 19. století prostituce jen kvetla.

Byla-li před desítkami let Ostrava označovaná za „černou“, před sto dvaceti lety byla skutečným „městem hříchu a neřesti“.
Ulice Nádražní, Poděbradova, Porážková, Stodolní nebo Dlouhá - to byla hlavní místa, kde se žilo bouřlivým nočním životem a kde nevěstince a pouliční prostitutky fungovaly na plné obrátky.
Zatímco rušnou Poděbradovou ulicí dnes projíždějí denně stovky aut, v nedaleké Masné ulici je relativní klid. Luxusní restaurace Septim a kanceláře ostravské kriminálky jen stěží dávají tušit neznalému návštěvníkovi, že v těchto místech „nejstarší řemeslo světa“ jen kvetlo. Společně s ulicí Stodolní a Porážkovou tvořily hlavní prostor, kolem něhož se od devadesátých let 19. století nejvíce soustředila tehdejší městská prostituce.

Kelnerky od Šalerky

V domě číslo 861 na Stodolní ulici vedla veřejný dům, zvaný Bordelhaus, jistá Tereza Bretterová. Jak uvádí historik Milan Myška z Ostravské univerzity ve své publikaci Kněžky Venušiny, byl jedním z prvních, ne-li vůbec prvním nevěstincem v Ostravě. Další, zvaný Lüsthaus, se nacházel v domě číslo 852.
S přestavbou a opravou proslulé Stodolní ulice a s přečíslováním jednotlivých domů se ty původní hledají jen velmi obtížně.
Ani z původní zástavby na nedaleké ulici Porážkové toho v současné době moc nezbylo. Vévodí jí rozpadající se cihlové zdi starých domů a chátrající bývalá městská jatka. Blízkost obchodu Bauhaus absurdní podobu ulice jen podtrhuje.
Dochovaných domů je skutečně jen několik. V některých jsou sklady, v jiných zase kanceláře firem. Jako například v domě číslo 1249.
„V něm provozovala nevěstinec jistá J. Kalusková a zaměstnávala trvale pět prostitutek ve věku mezi dvaceti a třiceti lety. V téže ulici se nacházel také „vykřičený dům“ uherského žida Steinera,“ tvrdí Myška.
Pár kroků od Porážkové ulice je Poděbradka, jak se dnes říká Poděbradově ulici. Zde se na přelomu 19. a 20. století stala proslulou nálevna zvaná Šalerka. Hostinec s nechvalnou pověstí veřejného domu se dostal i do známé lidové písně.
„Něprum se my stavime do stare Šalerky, ma tam dobre pivo a gryfne kelnerky,“ zpívalo se ve staré ostravské písni.
Šalerka stála na rohu dnešních ulic 28. října a Poděbradova. Svůj název získala podle jména majitelky Sophie Schallerové, která ochotně pronajímala pokojíky prostitutkám, které se u ní scházely.
Nutno ovšem podotknout, že ať už šlo o jakýkoli nevěstinec, všechny ženy a dívky ve veřejných domech byly magistrátem registrované a musely mít zdravotní knížku, aby byly pod lékařským dohledem. Dvakrát do týdne chodily na zdravotní kontrolu do ordinace, která byla zřízená v přízemí staré radnice, kde je dnes budova Ostravského muzea na Masarykově náměstí.

Nejen v centru

Prostituce však kvetla nejen v blízkosti městského centra.
„Z průmyslových obcí v bezprostředním okolí Moravské Ostravy se dařilo nevěstincům také v Mariánských Horách, ve Slezské Ostravě nebo v Přívoze. Tam se soustředily zejména v Hluboké ulici, dnes Ibsenově,“ uvádí Myška.
Pokud jde o Slezskou Ostravu, kdysi proslulý a známý nevěstinec „U labutě“ už nemohou pamatovat ani ti největší pamětníci. Ten fungoval od roku 1911 v dnes už neexistujícím přízemním domě číslo 96, který patřil Marii Federové z Haliče.
Zaměstnávala u sebe pět až sedm děvčat a jak tvrdí historické prameny, udržovala svůj podnik ve vzorném pořádku a dbala, aby její děvčata chodila pravidelně na lékařské prohlídky. Její podnik patřil rozhodně do té „lepší kategorie“.
Erotické služby se někdy provozovaly i v místech, kde by to člověk na první pohled nečekal. Hlouček studentů postávajících u budovy univerzitní menzy na rohu Reální a Poštovní ulice nevychází z údivu.
„Ty bláho, to jsou věci! Ani netuším, že toto býval kdysi hotel, natož nějaký nevěstinec. Ale proč ne? To tu určitě byla větší sranda než dnes,“ směje se jeden z nich, student Roman Pavlásek.
Dnešní budova menzy, původně Hotel Gami, byl později přejmenovaný na Hotel Royal a je dílem známého ostravského stavitele Felixe Neumanna.
I tento hotel s luxusní kavárnou v přízemí byl svého času také vyhlášeným místem, kde se poskytovaly erotické služby. Říká se, že zatímco ostravské paničky popíjely kávu z porcelánových šálků a pachutnávaly si na štrůdlu, jejich úctyhodní manželé si „odskakovali“ do patra.
Od dětství žije na Poštovní ulici nedaleko bývalého Hotelu Royal pětaosmdesátiletý Stanislav Fišárek. Narodil se v tomtéž roce, kdy se původní název Gami změnil na Royal.
„To víte, já jsem už sklerotický dědek, ale že tam fungoval nevěstinec, to opravdu nevím. Spíše by to pamatoval můj tatík nebo děda. Ale ti už jsou dávno v Pánu. Co vím já, byl to jeden z nejhezčích baráků tady v centru,“ zavzpomínal Fišárek.

Konec veřejných domů

Dvacátá léta a počátky samostatné Československé republiky znamenal pro existenci legálních ostravských nevěstinců začátek konce.
V parlamentu se začal připravovat zákon o potírání pohlavních nemocí. Policejní ředitelství v Moravské Ostravě proto udělalo v roce 1920 soupis všech nevěstinců a veřejných domů, které se nacházely na území městské aglomerace.
„Policie zjistila celkem jedenáct licencovaných nevěstinců, z toho čtyři se nacházely v Moravské Ostravě (všechny na Porážkové ulici), čtyři v Přívoze (na dnešní Ibsenově ulici) a po jednom v Muglinově, ve Slezské Ostravě a v Mariánských Horách,“ konstatuje Myška.
Když byl v roce 1922 zákon „O potírání pohlavních chorob“ přijat, všechny veřejné domy ve městě se rázem ocitly mimo zákon.
To samozřejmě v žádném případě neznamenalo, že s poskytováním erotických služeb byl ve městě konec. Dokazuje tu například existence hostince „U modré hvězdy“, který stával na Střelniční ulici.
V 30. letech v něm jeho majitel Adolf Rosenfeld zaměstnával devět číšnic. Jejich hlavním úkolem však rozhodně nebylo roznášet jídlo a pití. Výnosný obchod skončil pro židovského majitele s německou okupací v roce 1939, kdy se tento podnik úředně uzavřel.
Jen pro představu - historické prameny uvádějí, že v roce 1900 se prostitucí v Ostravě živilo celkem sto osmašedesát žen.
Za první světové války už tu bylo tři sta až pět set prostitutek. V roce 1933, kdy se udělal v ulicích Moravské Ostravy zátah na lehké ženy, bylo předvedených celkem 1735 žen. Z toho 1304 z nich byly prokazatelně prostitutky-profesionálky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video