Pod Pálavou vyrostla vesnička pro seniory | E15.cz

Pod Pálavou vyrostla vesnička pro seniory

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Brodu nad Dyjí, v těsné blízkosti Pálavy a Novomlýnských nádrží, vznikl ojedinělý projekt bydlení pro seniory – vesnička malometrážních domků v nízkoenergetickém konceptu. Soubor rodinných domků, který dokonale zapadá do krajiny, bude svým obyvatelům zajišťovat i potřebný servis.

#####Cíl: snížit náklady

Klíčovým prvkem celého projektu, který souvisí s minimalizací nákladů, je nízkoenergetický koncept staveb. „Průměrná výše starobního důchodu na Moravě se pohybuje kolem deseti tisíc korun měsíčně a náklady na teplo bývají nejvyšší položkou při bydlení. Proto jsme investovali do kvalitního tepelného čerpadla a do vhodných tepelněizolačních materiálů,“ říká o výchozích motivech promýšlení projektu Karel Pavelek ze společnosti Formóza.

K vytápění slouží tepelné čerpadlo v systému země/voda, a protože je projekt umístěn na rozlehlém pozemku, byl zvolen nejefektivnější systém kolektorů – jsou položeny plošně v délce téměř tří kilometrů. Teplo se převádí do hadicového podlahového vytápění a solární kolektory jsou jen na části střešního pláště na jižní straně. Topný systém tepelného čerpadla by byl funkční i bez solárních kolektorů, ty ale již při malém slunečním svitu převezmou významnou část práce tepelného čerpadla. Pokud jde o vymezení projektu jako „bydlení pro seniory“, je podle jeho autora Karla Paveleka nejvýraznější odlišností to, že jde o zástavbu v ploše. „Je to sice bytový dům, ale všechny bytové jednotky jsou přízemní a tváří se jako řadové domky. Většinou se ve světě staví do výšky, protože je to levnější. Čím větší město, tím vyšší domy, což je závislé na menších parcelách, ale hlavně vyšších cenách stavebních pozemků. Chtěli jsme takto dosáhnout bezbariérovosti, a to nejen v bytových jednotkách, ale také v okolí Formózy,“ říká Karel Pavelek.

Každý dům má praktickou chodbičku na šatnu a úložné skříně. V koupelně je bezbariérový sprchový kout se sedačkou, vyvýšená toaleta, umyvadlo a příprava na pračku. Hlavní obytná místnost je dispozičně řešena pro kuchyňskou a obývací část. Větší domky mají prostornější ložnici navíc.

#####Společný servis zjednodušuje provoz

K servisu poskytovanému obyvatelům vesničky patří služby správce a hospodyně. Správce jako jeden z obyvatel Formózy bude pro obyvatele hlavní styčnou osobou a zajistí mimo jiné správu a chod celé vesničky, opravy domků, údržbu parku, ale i nákupy a přepravu obyvatel na výlety, kulturní akce apod. Hospodyně bude mít na starosti pomoc při úklidu v domácnosti, donášku jídel a další pomoc podle potřeby. Na financování fondu údržby, společných prostor, správce a hospodyně přispívají rovným dílem všichni obyvatelé vesničky. Díky instalaci tepelného čerpadla budou obyvatelé vesničky platit také sníženou zhruba poloviční sazbu za elektřinu. Koupě domku do osobního vlastnictví může být podle developera investicí i pro děti seniorů, které mohou pro financování koupě využít dlouhodobý hypoteční úvěr. Senior pak neplatí nájemné, ale přispívá na splátku hypotečního úvěru – místo placení nájmu tak vlastně spoří svým dětem. Děti mohou v budoucnu domek ve vesničce dále pronajmout nebo jej prodat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video