Pozor na falešné exekuce. Českem se šíří tisíce podvodných emailů | E15.cz

Pozor na falešné exekuce. Českem se šíří tisíce podvodných emailů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vladimir Skarda, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými emaily, které lidi vyzývají k zaplacení exekuce. Komora dnes obdržela tisíce stížností týkající se falešných emailů, v jejichž příloze se ukrývají počítačové viry. Adresátům doporučuje, aby přílohy neotevírali a peníze na uvedené účty neposílali.

Výzvy k zaplacení exekuce jsou součástí další vlny spamu, které se pravidelně objevují již od dubna. Vždy jde o výzvu k úhradě dlužné částky, mění se jen text zprávy a odesílatel, kterým může být například banka.

Podle antivirové společnosti Eset představoval útok šířící trojského koně označovaného jako Elenoocka na konci června až dvě pětiny všech škodlivých programů zachycených v Česku. Jeho úkolem je po otevření podvržené přílohy tvářící se jako zip archiv stahovat do napadeného počítače další viry.

Objevily se první případy, kdy trojský kůň Elenoocka úspěšně nainstaloval do počítače program, který dokáže krást hesla, předstírat prostředí internetového bankovnictví a přimět uživatele, aby si na mobil nainstaloval údajnou bezpečnostní aplikaci. Výsledkem je příkaz k převodu, typicky jde o částku těsně pod hranicí 200 tisíc korun, který za uživatele zadal a zaslaným kódem potvrdil operátor, najatý zločineckým gangem kdesi na Východě.

„Emaily nejsou distribuovány z exekutorských úřadů a obsahují smyšlené a chybné údaje,“ uvedla mluvčí komory Petra Báčová. Komora podle ní shromažďuje podrobnější informace a v této věci spolupracuje s Finančně analytickým útvarem ministerstva financí.

Čísla bankovních účtů, kam se mají peníze na falešné exekuční výzvy převádět, jsou zřejmě fiktivní, a platba by tak nebyla provedena. „K trestnému činu neoprávněné obohacení může dojít právě nabouráním viru do internetového bankovnictví uživatele,“ upozornila ale Báčová. Komora proto připravuje podklady pro podání trestního oznámení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.