Pozor, Velký bratr vás vidí | e15.cz

Pozor, Velký bratr vás vidí

Wojnar Petr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Patnáct kamer dohlíží každý den na lidi v Karviné. Strážníci chystají instalaci šestnácté, u domu hrůzy.

Nemáte někdy pocit, že jste sledováni? Pokud ano, koukněte vzhůru. Třeba na vás míří jedna z patnácti kamer, které mají karvinští strážníci rozmístěny po městě. Sledují nejproblémovější místa v Karviné.

„Není náhoda, že jsou umístěny, tam kde jsou. Dali jsme je na místa, kde se hodně kradlo, nebo kde lidi častou bourají,“ říká zástupce městských strážníků Václav Ožana. V centrále městské policie na patnáct kamer nepřetržitě dohlížejí operátoři. Když vidí nehodu, okradenou stařenku, nebo jiný prohřešek, okamžitě volají kolegům do terénu. Ti pak spěchají na místo. Mezi patnáct monitorovaných míst patří například Masarykovo náměstí, náměstí Budovatelů, parkoviště u Tesca, mototechna a další kritická místa. Letos chtějí strážníci přidat další kameru. Ta se zaměří na věžák, který má mezi lidmi přezdívku ‚dům hrůzy‘. Název nedostal bezdůvodně. Tamní nájemníci žijí v nepořádku, a v okolí domu strážníci často řeší nejrůznější případy krádeží. „Snad kamera pomůže alespoň částečně zlepšit situaci,“ podotkl Ožana. Pozor, Velký bratr vás v ulicích sleduje Pokračování ze str. 1

Dvanáctihodinové směny tráví Jaroslav Štamposký před čtyřmi obrazovkami. Mohl by si po vzoru známé reality show říkat ‚Big Brother‘. Jeho náplní práce je dohlížet na dění ve městě. Pohled na patnáct kamer mu za deset let už odhalil mnohé. „Koupání v kašně, tragické nehody, zloděje, lupiče na útěku, prostitutky. To vše kamery zachytily,“ říká Štamposký. Umělé oči strážníků číhají na lotry z vysokých budov a mnozí kriminálníci už o nich dobře vědí. „Takže fungují i preventivně. Zloději si rozmyslí ukrást kolo tam, kde ho vidí kamera,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Bičej. Velký bratr už odradil i prostitutky z Louk. „Stávaly hlavně u autobusové zastávky poblíž kostela. To se nám nelíbilo, proto jsme tam nainstalovali kamery. Podařilo se nám dokázat, že jen nečekají na odvoz, jak nám do té doby rády tvrdily. Podařilo se nám je vytlačit na místa, kde nejsou tolik na očích,“ podotkl zástupce strážníků Václav Ožana. Kamery pomohly vyřešit i důležité zločiny. Odhalily například zlodějský gang. „Sehraná skupina zlodějů měla tu drzost, že na parkovišti u Teska čekala, až si nakupující začnou nakládat tašky do kufru auta. Mezitím vykrádala jejich auta,“ vzpomíná Ožana. K nezaplacení je záznam z kamer v případě bouraček, kdy není na první pohled jasný viník. „Hodně spolupracujeme s policií. Když potřebují vědět, co se stalo tam a tam, v konkrétní dobu, jsme schopni jim vyjet záznam,“ říká Bičej. Kamery ale nemají jen své zastánce, některým Karviňanům vadí. „Spíš by mělo být víc strážníků v ulicích, než aby nás všechny tímto způsobem špehovali. I ty, kteří nic špatného nedělají,“ řekl Jan Kovář z Karviné. Ačkoli se některým lidem nelíbí, nic s tím nenadělají. „Ze zákona může městská policie kamery instalovat,“ dodal Ožana.

Autor: Wojnar Petr

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery