Praha chce změnit současné plánovaní rozvoje města | E15.cz

Praha chce změnit současné plánovaní rozvoje města

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení hlavního města chce změnit současný systém plánování rozvoje města, ten současný je špatný. Plánuje vytvořit post poradce pro urbanismus a architekturu, změnit fungování Útvaru rozvoje hlavního města (ÚRM) a magistrátního odboru územního plánu a začít pracovat na jakýchsi pravidlech hry. Řekl to náměstek primátora pro územní plán Josef Nosek (ODS).

Podle Noska není město v přístupu k plánování rozvoje aktivní. „Současný stav, kdy město čeká, až jednotlivé subjekty připraví své projekty, a pak k nim vydává pouze svá stanoviska je pasivní. Naše neschopnost udržet územní plán bez tisíců změn městu škodí. Bezcílnost a bloumání na poli urbanismu vede k bezvládí, chaosu a špatným výsledkům, ze kterých nakonec tratí všichni,“ řekl Nosek. Náměstek Nosek i další odborníci tvrdí, že je změna přístupu nevyhnutelná. Stejný názor mají například i architekti Josef Pleskot, Jakub Fišer a Pavel Hnilička, které město přizvalo do skupiny nazvané Vize 2050. Ta by měla městu při změně systému pomáhat. Praha chce do konce roku změnit fungování magistrátního odboru územního plánu a Útvaru rozvoje hlavního města tak, aby se odstranila duplicita a plánovaní se zrychlilo a zjednodušilo. V současnosti se totiž například k návrhům na změnu územního plánu vyjadřují jak magistrátní úředníci, tak lidé z ÚRM. Podle Noska část lidí z ÚRM přejde na odbor územního plánu. ÚRM bude i nadále zpracovatelem územního plánu, zásad územního rozvoje a bude se věnovat digitalizaci dat. Dále chce Praha vytvořit post poradce pro architekturu a urbanismus, kterým by se měl stát uznávaný odborník. Poradce by měl být spjat s Noskem a pražským primátorem, ale neměl by být závislý na politickém vedení města. „Slibuji si od něj schopnost dokázat uvažovat v souvislostech a udržet si nadhled při řešení problémů,“ uvedl Nosek. Podle architekta Pleskota nebude snadné takovou osobnost najít. „Ale jestli se to podaří, bude to něco fantastického,“ poznamenat Pleskot.

Společně s odborníky by Praha ráda vypracovala také jakési memorandum nebo prohlášení, které by shrnovalo to, co Praha znamená a jak by se měla vyvíjet. Odborníci Prahu dlouhodobě kritizují za to, že nemá žádnou koncepci rozvoje a podléhá tlaků lobbistů a developerů. Tvrdili rovněž, že dosavadní rozvoj byl veden hlavně krátkodobými a individuálními zájmy politické reprezentace. Založili proto iniciativu Za novou Prahu a vyzvali pražské zastupitele k debatě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video