Pražskou čistírnu přestaví zřejmě sdružení firem ÚČOV Praha | E15.cz

Pražskou čistírnu přestaví zřejmě sdružení firem ÚČOV Praha

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun pravděpodobně sdružení firem ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik. Vítěze doporučila komise. Informoval o tom člen komise a náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Sdružení nabídlo nejnižší cenu a podle Březiny byla nabídka nejvýhodnější i v ostatních parametrech.

Do tendru se přihlásili tři uchazeči, kromě vítěze o zakázku usilovala také společnost OHL ŽS a konsorcium firem Strabag a Hídépítö. Konsorcium firem Strabag a Hídépítö nabídlo cenu 6,45 miliardy korun bez daně a OHL ŽS pak 6,75 miliardy korun bez DPH. Podle Březiny se komise na vítězi shodla jednomyslně. „Vítěz nabídl nejnižší cenu a nabídka byla nejlepší i v ostatních parametrech,“ řekl Březina. Návrh musí ještě schválit radní hlavního města, která se tím bude podle tiskového oddělení magistrátu zabývat zřejmě až v září.

Tendr provází od počátku kritika. Původní výběrové řízení bylo napadáno kvůli náročným podmínkám pro uchazeče, podle opozičních zastupitelů mělo velký korupční potenciál. Vedení Prahy proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zřídilo pro tyto účely komisi, které předsedal primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a byli v ní představitelé všech stran v pražském zastupitelstvu i odborníci. „Tři renomovaní uchazeči o veřejnou zakázku takovéhoto rozsahu a složitosti dokazují, že podmínky tendru byly, při vší náročnosti, nastaveny dostatečně široce,“ poznamenal dnes Svoboda.

Praha přestavbu a rozšíření čistírny dlouhodobě plánuje, na akci chce také získat šestimiliardovou dotaci z evropských fondů. První etapa, během které bude postavena vedle čistírny na pražském Císařském ostrově nová čistírna, bude stát 8,15 miliardy korun. V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají. Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle Jana Boučka z odboru městského investora vyšplhají na 10,45 miliardy korun. Další miliardy bude stát případné definitivní řešení likvidace kalů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video