Před 130 lety se narodil Ettore Bugatti | E15.cz

Před 130 lety se narodil Ettore Bugatti

Ettore Bugatti přijíždí se svým vozem na automobilovou výstavu ve Vídni v roce 1903
Ettore Bugatti přijíždí se svým vozem na automobilovou výstavu ve Vídni v roce 1903
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přesně před 130 lety se narodil konstruktér Ettore Bugatti, jehož vozy byly svého času jedničkou mezi sportovními automobily. Legendární francouzský konstruktér italského původu navrhoval i superluxusní kusy. Slávu značky nyní obnovuje koncern Volkswagen.

Slavná značka začala svou nedlouhou historii v roce 1909 v alsaském Molsheimu, o rok později Bugatti oslavil úspěch na pařížském autosalonu. Volkswagen koupil práva na značku v roce1998.

Ettore Bugatti se narodil do rodiny umělce a návrháře nábytku Carla Bugattiho, umění sám dokonce krátce studoval. Svůj první vůz navrhl už ve svých 19 letech. Poměrně rychle si udělal jméno, a když mu bylo pětadvacet, stal se hlavním inženýrem ve firmě Deutz v Kolíně.

Postupem času se Bugatti osamostatnil a prorazil na trhu soutěžních vozů. Mezi legendy značky se řadí například Bugatti Typo 35 (1924) nebo luxusní verze Bugatti Royale (1928). S Buggatiho automobily závodila a vyhrávala i slavná česká jezdkyně Eliška Junková.

Bugatti Type 57SC Atlantic z roku 1938 Autor: wikimedia.org
Bugatti Type 57SC Atlantic z roku 1938

Buggati byl proslulý svým příkrým přístupem k zákazníkům. Jednomu z nich, který si stěžoval na potíže se startováním svého modelu Type 35 v zimě, například odpověděl: „Pane, pokud si můžete dovolit Type 35, tak si jistě můžete dovolit i vytápěnou garáž.“ Konstruktér zemřel 21. srpna 1947 v Paříži. Automobilku poté převzal jeho syn Roland, firmu ale kvůli finančním potížím prodal španělskému výrobci leteckých součástek Hispano-Suiza.

Bugatti Type 35 B z roku 1925 Autor: wikimedia.org
Bugatti Type 35 B z roku 1925

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video