Před 70 lety vyzkoušel první člověk účinky LSD | E15.cz

Před 70 lety vyzkoušel první člověk účinky LSD

Účinky LSD
Účinky LSD
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Share on Facebook Messenger
Před 70 lety, 19. dubna 1943, zažil švýcarský chemik Albert Hofmann na vlastní kůži následky intoxikace drogou LSD. Toto psychedelikum vyzkoušel jako vůbec první člověk na světě, přičemž tak učinil pouze čirou náhodou.

Tajemství výroby diethylamidu kyseliny lysergové, zkráceně označované jako LSD, odhalil Hofmann jako zaměstnanec švýcarské farmaceutické společnosti Sandoz. Poprvé tuto sloučeninu syntetizoval koncem roku 1938. Protože však látka nevykazovala účinky, po nichž právě pátral, přestal se jejím studiem zabývat.

V polovině dubna 1943 se Hofmann ke svému pět let starému objevu vrátil. Během výroby čerstvé dávky LSD však u něj nastaly změny vnímání reality. Aby si ověřil domněnku, že jejich příčinou bylo právě LSD, vypil Hofmann na druhý den slabý roztok této látky. Jestliže první intoxikace nebyla úplně nepříjemná, druhý „trip“ naopak připomínal cestu peklem.

LSD se zpočátku používalo jako lék v psychiatrii. V 60. letech minulého století se však látka dostala do rukou rekreačních uživatelů, z nichž některým se obtížně vyzpytatelné účinky LSD staly osudnými. Výroba tohoto halucinogenu proto byla nakonec zakázána.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.