Prodej nových bytů v Praze meziročně vzrostl o 17 procent | E15.cz

Prodej nových bytů v Praze meziročně vzrostl o 17 procent

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkem 781 nových bytů se v Praze prodalo během prvního čtvrtletí letošního roku v projektech s 50 a více byty. V porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy se prodalo celkem 666 nových bytů, jde o nárůst o více než 17 procent. Vyplývá to z poslední analýzy rezidenčního trhu, kterou zveřejnila developerská společnost EKOSPOL.

Celkem se v Praze v projektech s 50 a více byty aktuálně nabízí 7399 nových bytů k prodeji. Suma zahrnuje všechny dokončené byty a byty ve fázi prodeje nebo probíhající výstavby. Celkem 781 prodaných bytů tedy znamená, že se během prvního čtvrtletí prodalo lehce přes 10 procent celkové nabídky. Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva EKOSPOL, ale očekávaný nápor poptávky tlačený zvýšením dolní sazby DPH zatím ještě nepřišel. „Z hlediska celkových prodejů se jedná zatím o nejlepší čtvrtletí od poloviny roku 2008. Velmi pozitivní je, že celkové prodeje již dva roky každé čtvrtletí rostou,“ říká Evžen Korec a dodává: „Výrazný růst očekáváme i nadále. Největší nápor poptávky přijde koncem léta a především na podzim, jak se bude blížit rozhodné datum pro zvýšení dolní sazby DPH,“ předpovídá Korec.

Nejvíce bytů se v období mezi lednem a březnem prodalo v městském obvodě Praha 9, kde našlo své majitele celkem 220 nových bytů. Na druhém místě skončila Praha 10 se 163 byty a na třetím Praha 5 se 157 byty. Velkou čtyřku doplňuje ještě Praha 4 s celkovým prodejem 121 bytů. Z hlediska celkové nabídky nových bytů vévodí metropoli Praha 9 s 1821 byty, na druhém místě Praha 5 s 1538 byty a na třetím Praha 10 s nabídkou 1248 nových bytů.

Z celkem 781 prodaných bytů se jich 471 – tedy přes 60 procent - prodalo v projektech ve fázi probíhající výstavby nebo dokonce ještě před jejím započetím. Zbylých 310 bytů se pak prodalo v již dokončených projektech. Zásoba dokončených neprodaných bytů, tzv. ležáků, se díky tomu snížila na 2034 bytů. Celkový počet dokončených neprodaných bytů tak klesá již tři kvartály za sebou. Ještě na konci třetího čtvrtletí loňského roku jich bylo v Praze celkem 2519. Ke konci loňského roku pak jejich počet poklesl na 2276.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video