Raboň sní o Tour de France

Účast na cyklistické klasice Paříž - Tours ukončila vydařenou sezonu Františka Raboně. Cílem té další je proniknout na start nejslavnějšího etapového závodu.

Poslední závod sezony, cyklistickou klasiku Paříž - Tours, o víkendu sice jezdec stáje Columbia František Raboň z Plzně nedojel, přesto hodnotil letošní rok jako hodně úspěšný.

„Chyběli nám elitní spurteři Greipel s Cavendischem, a tak jsme se chtěli pokusit o úniky,bohužel to nevyšlo. Nakonec se radoval Oscar Freire ze stáje Rabobank. Pro nás tedy nic moc,“ hodnotil poslední start jinak úspěšné letošní sezony František Raboň.

Murcie byla nejvíc

Hned od začátku dostal od týmu prostor na prvních dvou závodech Vuelta Agrave v Portugalsku a Vuleta Murcie ve Španělsku. Na prvním dojel celkově sedmý a druhý se mu podařilo dokonce vyhrát. „V konkurenci Wiginse, Armstronga to pro mě bylo hodně speciální vítězství. Zároveň jsem týmu dokázal, že když pracuje na mne, jsem schopen vyhrávat. Bylo nesmírně těžké hájit žlutý dres,“ pochvaloval si první celkové františek raboň. V dalším průběhu sezony se Františku Raboňovi už tolik nedařilo. Přesto dokázal obhájit titul mistra České republiky v časovce jednotlivců.

„Ze třetího titulu jsem měl pochopitelně rovněž radost. Tlak na mě zde byl hodně velký,“ vzpomněl si. Hlavní akcí byl už čtvrtý start na Giru d´Italia, které nevyšlo podle jeho představ. Zde už se vrátil k roli domestika.„Tam byly plusy i minusy. Chtěl jsem uspět v prologu, ale to se nepovedlo. Těsně před Girem na závodě okolo Turecka jsem měl tři nepříjemné pády a nešlo to podle mých představ. Na Giru jsem hlavně pomáhal našemu excelentnímu spurtérovi Adrému Greipelovi. Vyhráli jsme dvě etapy, Marco Pinoto obsadil celkově devátou pozici. Pro tým to bylo dobré, pro mě už méně,“ zhodnotil své vystoupení. Naděje startu na Tour de France unikla v letošní sezoně Františku Raboňovi o pověstný chloupek.

„To mě v sezoně mrzelo asi nejvíce. Doufám, že právě příští rok se bych na úkor Gira měl dostat do týmu na Tour. Takže uvidíme, jak ta sezona půjde. Od samotného začátku se budu snažit ukázat, že do týmu na Tour patřím,“ je přesvědčen. Eventuální start má ovšem dva úhly pohledu. „Jestliže budu jezdit s Cavendischem, pravděpodobně pojedu ty největší závody na světě Milán - San Remo, Tour de France a další. Na druhou stranu asi nebudu mít tolik volnosti, abych zopakoval výsledky jako Murcie,“ uvědomuje si.