Radní odmítli dar půl miliardy | E15.cz

Radní odmítli dar půl miliardy

Krajské město mohlo dostat až pět set milionů z Unie na výstavbu centra výuky a poznávání. Šanci politici nevyužili.

Budějovické děti zřejmě přišly o unikátní prostory plné her a zábavy. Radní se odmítli podílet na projektu, který bude stoprocentně hradit Unie.
Mimořádným nákladem mohlo vzniknout centrum takzvaného interaktivního poznávání. Podobný dům zaměřený na mládež už má Plzeň. S podporou města, Západočeské univerzity a firmy Škoda Holding, která poskytla objekt.
Zklamání neskrývají sedmadvacetiletý František Šotola a jeho kamarád z Prahy Petr Mareš. Minulý čtvrtek jim radní oznámili, že nemají zájem. Ještě měsíc předtím jim přitom vedení radnice nabídlo objekt, kde by centrum mohlo existovat.
„Výzvu k žádosti na příspěvek jsem našel vloni v prosinci na stránkách ministerstva školství,“ řekl Mareš, který prostudoval podobná centra v Evropě. V bývalém východním bloku je jich jen sedm, po jednom v Plzni a v Liberci. Plzeňskou Techmanii navštěvuje ročně sedmdesát tisíc lidí. Na rozdíl od Budějovic šanci na podporu z Unie objevilo v Plzni na internetu samo město, konkrétně jeho organizace zabývající se evropskými projekty.
„Žádost o dotaci se odevzdává do konce června. Musí obsahovat studii a územní řízení. Rada nakonec rozhodla, že město se projektu nezúčastní, protože čas na přípravu je příliš krátký,“ vysvětlil náměstek primátora Rudolf Vodička, kterého projekt zpočátku nadchl.
„Nevzdáváme to. Jednáme s dalšími partnery. Máme příslib od Biologického centra Jihočeské univerzity. Je to příležitost, která se už nebude opakovat,“ dodal Šotola.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.