Realitní poradna | e15.cz

Realitní poradna

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zajímá mě otázka zániku členství v bytovém družstvu po převodu bytu do vlastnictví. V § 24 odst. 9 zákona o vlastnictví bytů se píše, že převodem jednotky zaniká členství nabyvatele v družstvu bez práva na vrácení členského podílu připadajícího na jednotku, případně základního členského vkladu, pokud byl zdrojem financování domu s převáděnými jednotkami. Členství v družstvu však nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu. Jak zjistím, zda mi podle tohoto zákona členství v bytovém družstvu po převodu bytu do vlastnictví zaniklo?

#####Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR

?

Otázka členství by měla být uvedena ve smlouvě mezi družstvem a vámi o převodu jednotky (bytu) do vašeho vlastnictví. V případě, že vám jako členovi družstva zůstal u tohoto družstva složen základní členský vklad, vaše členství podle zákona o vlastnictví bytů nezaniká. Pokud by nebyla tato skutečnost uvedena ve smlouvě o převodu, doporučujeme obrátit se s dotazem přímo na družstvo. Pokud vaše členství trvá, a chcete jej ukončit, je to možné buď dohodou s družstvem, nebo vystoupením. Ukončení členství v družstvu je vždy řešeno ve stanovách bytového družstva.

Bydlím na sídlišti v panelovém domě (stáří domu asi 24 let). Zvažujeme v rámci našeho SVJ otázku zateplení domu, ale nevíme zda, respektive za jakou dobu by se vložené náklady na takovou investici díky úsporám při spotřebě tepla vrátily. Před dvěma lety jsme provedli v celém domě výměnu všech oken, takže úniky tepla se tím snížily.

Potřebujeme jako rodina řešit bytovou otázku a rozhodli jsme se pro vlastní bydlení, tedy koupi bytu. Máme začít hledat vhodný byt již nyní, nebo je výhodnější ještě několik měsíců či déle počkat s tím, že ceny bytů budou ještě klesat?

Většina realitních makléřů se shoduje v tom, že v průměru u cen bytů nebude v letošním roce docházet k dalšímu výraznějšímu poklesu, a to jak u nové výstavby, tak i u starších bytů (ty tvoří většinu nabídky rezidenčních nemovitostí). Toto konstatování je třeba chápat jako určitý trend, to znamená, že cena, resp. její pohyb u konkrétního bytu, bude vždy záviset na několika dalších faktorech, které ovlivňují vztah mezi nabídkou a poptávkou po bytech určitých parametrů (velikost, vnitřní dispozice, umístění bytu v domě, opotřebení bytu a domu, a z toho plynoucí případná potřeba investic apod.) v dané lokalitě. V oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti je nižší koupěschopná poptávka, což vede dlouhodobě ke snižování ceny bytů a nemovitostí vůbec (např. Mostecko). Doporučení tedy zní: nečekat a začít hledat byt podle vašich požadavků a finančních možností.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video