Říjen na silnicích: další mrtvý a zranění | e15.cz

Říjen na silnicích: další mrtvý a zranění

Lucie Zikmundová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Říjnové dopravní nehody si vyžádaly v Česku osmadevadesát obětí. Na Mladoboleslavsku zahynul jeden člověk.

Říjen se stal nejtragičtějším měsícem roku. Mladoboleslavsko ale mezi regiony s vysokým počtem mrtvých nepatřilo. A to nejen v porovnání s ostatními jedenácti okresy Středočeského kraje, ale i zbytkem republiky. „Při 129 nehodách, které policisté vyšetřovali, zemřel jeden člověk,“ řekl mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Na Rakovnicku šetřili policisté dvacet nehod, při kterých zemřel také jeden člověk.Na Nymbursku a Příbramsku zahynuli při polovičním počtu havárií dva lidé.

Opilců přibývá

Z příznivého vývoje se ale boleslavští policisté moc radovat nemohou. Ve srovnání s loňským rokem sice klesl počet nehod a těžce i lehce zraněných. Neustále ale přibývá nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. „Zatímco loni v říjnu bouralo šest opilých řidičů, letos jich bylo ještě o čtyři více,“ uvedl Mareš. Příznivější je v celkovém srovnání i bilance nehod za prvních deset měsíců roku. Policisté vyjížděli k 1061 dopravním nehodám, při kterých zahynulo deset lidí, jedenašedesát utrpělo těžká, a bezmála tři sta lidí lehká zranění. „Loni zemřelo ve stejném období o devět lidí více,“ konstatoval Mareš. Deset lidí zahynulo letos v kraji také v sousedním mělnickém okrese, na Nymbursku už zaplatilo nehody životem jedenáct lidí. Svou roli sehrálo počasí

Říjnové statistiky odhalily, že na Mladoboleslavsku se v říjnu ve Středočeském kraji stalo vůbec nejvíc dopravních nehod. Navzdory tomu se při nich neumíralo, jako v jiných okresech. Znalci to ale objasnit neumějí. „Kdybychom to uměli vysvětlit, tak by se v regionech s vyšším počtem mrtvých přijala taková opatření, aby se to nestávalo,“ uvedl odborník na dopravu Stanislav Huml. „Statistika se někdy chová nevyzpytatelně,“ doplnil Huml. Na to, proč se letos v říjnu bouralo mnohem víc než loni, má jednoduché vysvětlení. „Příliš brzy přišla sněhová kalamita a hodně řidičů zaskočila, neměli přezuté pneumatiky,“ míní Huml. Že mohlo mít počasí na nehodovost vliv, dokládá policejní statistika. Ještě v září vyšetřovali boleslavští policisté 109 kolizí, při kterých nikdo nezemřel, v říjnu už o dvacet více. Ovlivnit to podle Humla mohli navíc sezonní řidiči, kteří přes zimu za volant nesedají.

Index bezpečnosti

Silnice přímo v Mladé Boleslavi nepatří podle indexu České pojišťovny mezi příliš bezpečné. V žebříčku okresních měst jsou uprostřed, v prvním pololetí byla Mladá Boleslav na třicátém místě z šedesáti. Index vyjadřuje podle mluvčího pojišťovny Václava Bálka úroveň nehodovosti podle počtu usmrcených a těžce zraněných. Pojišťovna si všímá nehod zaviněných nepřiměřenou rychlostí v centrech okresních měst a přepočítává je k počtu obyvatel.

Autor: Lucie Zikmundová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery