Romanka dala jméno rozhledně. Teď sedá v jejím stínu | e15.cz

Romanka dala jméno rozhledně. Teď sedá v jejím stínu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavitelé po dívce pojmenovali nejníže položenou rozhlednu v Česku.

Původně to měl být jen vysílač signálu pro mobilní telefony. Stačil však dobrý nápad a dnes je rozhledna s názvem Romanka v Hrubém Jeseníku u Nymburka místem s příběhem. A byť stojí v nížině, i s širokým rozhledem.

„Dobrý den,“ vítá příchozí dívka, jež pravidelně sedává u paty rozhledny a dívá se do kraje. Jmenuje se Romana, je jí devatenáct, a do Hrubého Jeseníku jezdí za dědečkem.

Mentálně postižená dívka chodila i na stavbu rozhledny, povídala si s dělníky. „Oblíbili si ji. A my se rozhodli pojmenovat rozhlednu právě po ní,“ říká Miroslav Chlípek z místního obecního úřadu.

Rozhledna vznikla v roce 2003. Nápad obestavět vysílač trojbokou konstrukcí z kovu a dřeva ještě v témže roce ocenila Obec architektů cenou Grand Prix v kategorii Krajinářská architektura.

Rozhledna je od 1. dubna přístupná každý víkend od dvou do čtyř hodin odpoledne, o prázdninách každý den. Po dohodě ji však zájemcům otevřou i ve všední den.

Romanka chodí ke své jmenovkyni – rozhledně – často. „Líbí se mi tady,“ říká dívka s usměvem. Ve vesnici, kde žije o málo víc než pět stovek lidí, ji má rád prakticky každý. Stejně jako rozhlednu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video