Rushdie zvítězil ve sporu s Facebookem, může použít jméno Salman | E15.cz

Rushdie zvítězil ve sporu s Facebookem, může použít jméno Salman

Salman Rushdie
Salman Rushdie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie vyhrál spor se sociální sítí Facebook a bude na svém profilu moct mít jméno Salman. Spisovatel se s Facebookem přel o možnost uvést kromě svého prvního jména Ahmad i druhé, které ho proslavilo ve světě. Správci sítě ale trvali na přísných pravidlech, podle nichž musí být v profilu uvedeno první jméno.

Podle Rushdieho reagoval Facebook až poté, co se začal o problému šířit na jiné komunikační síti, Twitteru. „Vítězství! Facebook podlehl! Jsem zase Salman Rushdie. Cítím se o tolik lépe. Krize identity v mém věku není žádné legrace. Díky, Twittere!,“ komentoval svoje vítězství.

Čtyřiašedesátiletý Rushdie psal o problému v sérii tweetů. V jednom z nich uvedl, že Facebook dokonce deaktivoval jeho účet, protože se údajně nejednalo o Rushdieho. V návaznosti na to zaslal svoji pasovou fotku správcům, kteří konto aktivovali, ale jen na jméno Ahmad Rushdie.

Několik následovníků Rushdieho jeho zprávy na Twitteru zkopírovalo na svoje účty a krátce na to Facebook změnil jméno spisovatele na jeho účtu na Salman Rushdie.

Spisovatel se několik let skrýval a žil pod ochranou Scotland Yardu kvůli fatvě, tedy rozsudku smrti, který nad ním vynesl íránský ajatolláh Chomejní, kvůli jeho románu Satanské verše. Dílo popisuje rozpory mezi vnímáním islámské a západní kultury a Rushdie v něm podle kritiků použil některé znesvěcující prvky. Mnoho muslimů knihu považovalo za rouhání a protestovalo proti ní na veřejnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video