Ruské lety do kosmu po havárii Progressu nekončí. Na misi se vydal Sojuz | E15.cz

Ruské lety do kosmu po havárii Progressu nekončí. Na misi se vydal Sojuz

Sojuz TMA-6
Sojuz TMA-6
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Share on Facebook Messenger
Rusko vyslalo do vesmíru první nosnou raketu Sojuz po havárii z konce dubna, kdy kvůli poruše nosné rakety stejného typu vypověděla poslušnost nákladní loď Progress a shořela v zemské atmosféře. Z arktického kosmodromu v Plesecku vynesla raketa Sojuz 2.1a vojenskou družici. Start byl úspěšný.

Vojenská družice měla být vyvedena na oběžnou dráhu už v polovině května, ale po zkáze Progressu ruská agentura Roskosmos všechny plánované starty pozastavila. Příčinou dubnové havárie byla závada na třetím stupni nosné rakety.

Nehoda oddálila i návrat části posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která se měla původně vrátit na Zemi počátkem května. Návrat se má uskutečnit tento měsíc.

Podle Roskosmosu mají k ISS startovat letos tři Sojuzy, a to v červnu, v září a v prosinci. Start prvního z nich, který měl původně letět k ISS 26 května, je plánován na období mezi 23. a 25. červnem. Druhý Sojuz by měl na oběžnou dráhu zamířit 1. září, třetí měl původně startovat 20. listopadu, ale start byl odložen na 15. prosince.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.