S.O.S. Zbavte nás zlodějů!

Obchodníci v centru Hradce čelí nájezdům organizovaných skupin zlodějů. Obchod vyplení během chvíle.

Obchodníci v centru Hradce Králové si nevědí rady s nájezdy zlodějů, kteří se do města zřejmě přesunuli od obchodních center. Systematické krádeže již podnikatelé nechtějí přehlížet, škody jsou velké. Očekávají pomoc strážníků. Ti však o problému nevědí.

„Začalo to asi před rokem, ale posledních šest měsíců je to strašné. Prodavačky se jich bojí. Myslím si, že jde o narkomany, kterým se přestalo dařit v obchoďácích na periferiích, kde je již ochranka zná, a přesunuli se k nám do centra,“ říká majitel papírnictví na třídě Karla IV. Tomáš Polák.

Mezi regály si zloději počínají obratně a jejich metody jsou jednoduché - berou velký počet jednoho druhu většinou dražšího zboží. „Ukradli naráz třeba šedesát stejných kvalitních tužek, každou za padesát korun. Škoda pak rychle stoupá,“ říká Polák, podle kterého by měla zasáhnout městská policie a znepříjemnit zlodějům život natolik, aby se přesunuli jinam. Strážníci však tvrdí, že o zlodějích, kteří cíleně kradou v obchodech v centru města, nevědí.

„Je to pro nás nová informace. S drobnými krádežemi se setkáváme, ale o skupinách zlodějů nevíme,“ diví se mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

S krádežemi počítá každý majitel obchodu. To, co se děje v posledních měsících v centru Hradce Králové, se však podle obchodníků jen tak odepsat nedá. Po návštěvách skupin mladých zlodějů chybějí v regálech věci za tisíce korun.

„Říká se, že Hradec je bezpečné město. My však víme, že tady funguje podsvětí v podobě band mladých zlodějů, kteří nám vykrádají obchody,“ upozornila hradecké politiky na nedávné předvolební debatě Sedmičky Marie Součková, která v diskusi zastupovala provozovatele menších „kamenných“ obchodů. Ukázala tak na problém, který zatím nikdo neřeší.

„Když už je chytnu, jsem nakonec ráda, že vyváznu zdravá a oni odejdou. Strážníci mi řekli, že je náš problém zajistit si bezpečnost,“ uvedla Součková. Podle mluvčí městské policie Evy Čížkové nemohou strážníci bez důkazů nic dělat.

„Když nás zavolají do obchodu ke krádeži, samozřejmě to řešíme. Ale pokud poté zloděj vyjde na ulici, nemůžeme jej dál sledovat. Musel by nejprve opět něco ukradnout a někdo by nás musel přivolat. Při opakované krádeži jde již o trestný čin a věc přebírá státní policie. Nepamatuji však, že bychom jí takový případ předávali. Doporučuji, aby nám obchodníci dali o každé krádeži vědět,“ řekla Čížková.

Podnikatele tím příliš neuklidnila. Někteří si se zloději poradili sami. „Bylo to čím dál horší, holky v prodejně se jich bály. Vyběhl jsem za čtyřmi z nich a trochu je postrašil. Od té doby se nám vyhýbají,“ řekl podnikatel Tomáš Polák a dodal, že by si strážníci měli s problémem poradit.

„Dokud zlodějům nebudou šlapat na paty, budou tady dál. Před měsícem jsem volal strážníky, že je jeden v herně naproti. Dvacet minut se nic nedělo, tak jsem volal znovu a teprve pak dorazili. Zloději to přitom mají napsané na čele. Dají se poznat. Jsou zanedbaní. Kdyby je kontrolovali, myslím, že by se přesunuli jinam,“ uvedl.

Podle všeho končí ukradené věci u překupníků. Zloději je často prodávají, značně pod cenou, v restauracích a barech.

„Objeví se tady s batohem na zádech, jdou někam stranou a za pět minut zase odcházejí,“ uvedl hostinský jedné z hradeckých restaurací