Šachy o dům. Kdo je na tahu? | E15.cz

Šachy o dům. Kdo je na tahu?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přes deset let se vleče mezi městem a bývalými vlastníky spor o dům ve Stejskalově ulici, který využívá Jihočeské divadlo.

Jako by byl zakletý. Přitom slouží múzám. Majetkové tahanice do něj ale vepsaly příběh, v němž hrají hlavní roli peníze. A opona ne a ne spadnout.
Je to složitý příběh. Na scénu vstoupili v první polovině devadesátých let dva muži. Jejich rodina přišla o dům sousedící s divadlem v letech šedesátých. Chtěli ho zpět a na podzim roku 2007 se po mnoha odvoláních domohli svého práva u Ústavního soudu.
Pak více než rok trvalo, než získali vlastnický nárok. Od loňského října s nimi radnice vyjednává, co bude s budovou dál. A platí v ní nájem. Vzduchem létají různé sumy.
„Když jde o peníze, ukazuje se, že lidé neznají bratra. Chovají se vůči městu jako gangsteři,“ zlobí se primátor Juraj Thoma. Připomněl, že restituenti třikrát změnili výši nájemného, až dospěli k částce milion sto tisíc korun ročně. Nájemní smlouvu však stejně nepodepsali. Radnice nájemné přesto čtvrtletně platí, aby tam divadlo mohlo fungovat. Kohoutek by už ráda utáhla.
Zastupitelé 10. září rozhodli, že restituentům dají za objekt sedmnáct a půl milionu korun. Za celá ta desetiletí totiž do něj sousední divadelní budova prorostla. Stěhování by bylo náročné a se stavebními úpravami by stálo nejméně čtrnáct až patnáct milionů.
„Přišli bychom o zázemí pro diváky, pokladnu, obchodní oddělení, šatny, dílny, jeviště a dotklo by se to i zkušebny. Museli bychom vytvořit nový prostor v hereckých domech z druhé strany divadla,“ vypočítal ředitel divadla Jiří Šesták.

Danajský dar

Majitelé původně chtěli za dům přes dvacet milionů, pak slevili na osmnáct a půl. Primátor telefonicky vyjednal ještě o milion méně. Písemně to ale neměl ani koncem září. Odezvy, jež by mohla vést ke kupní smlouvě, se nedočkal. Pokud se nedomluví do prosince, kdy zastupitelé schvalují rozpočet na další rok, jsou vyhlídky na vyřešení kauzy ještě mlhavější.
„Na této ceně by se mohli dohodnout, ovšem pokud budou podmínky úhrady časově přiměřené,“ řekla Sedmičce právní zástupkyně restituentů Ivana Syrůčková. Na tahu je teď podle ní ale radnice, aby upřesnila, jak a kdy peníze uhradí.
Thoma označil dům za danajský dar. Stát ho městu po revoluci daroval. A pak prohrál restituční spor. Ale zaplatit to musí Budějovice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.