Samsung v Las Vegas představil první „ohebnou“ televizi | E15.cz

Samsung v Las Vegas představil první „ohebnou“ televizi

pav

Tradiční technologický veletrh CES v Las Vegas opět ukazuje blízkou budoucnost. Velká očekávání vyvolal především jihokorejský Samsung, který představil první „ohebnou“ televizi. Zakřivení obrazovky s úhlopříčkou 216 centimetrů lze ovládat na dálku. Ohebný televizor už ohlásil i konkurent LG Electronics. Firmy slibují lepší vizuální zážitek.

Míru zakřivení obrazovky je prý možné určovat podle toho, kolik lidí a v jaké vzdálenosti televizi sleduje, uvedl Samsung. Jihokorejský rival LG Electronics se mezitím chystá ukázat menší pružnou televizi s úhlopříčkou 196 centimetrů, která bude spočívat na technologii OLED. Předpokládanou cenu ani datum uvedení na trh ale žádná z firem zatím nezveřejnila, napsal web BBC.

LG a Samsung již vyrábějí rozměrné televize, které jsou zakřivené, avšak svůj tvar nemění. Analytici si nejsou příliš jisti, zda je trh na novinku v podobě nastavitelného zakřivení připraven. „Pro tyto firmy je teď velkým úkolem ukázat, že svět to skutečně potřebuje,“ tvrdí podle BBC konzultant Martin Garner ze společnost CCS Insight.

LG a Samsung také vystavují nové verze televizorů s pevným zakřivením. Úhlopříčka nových modelů s vydutou obrazovkou měří 267 centimetrů.

Samsung si v rámci představení nového výrobku na svou tiskovou konferenci pozval režiséra trháků jako Transformers, Pearl Harbor či Armageddon Michaela Baye. Hollywoodský filmař si podle videa zveřejněného na BBC během své průvodní řeči stěžoval, že mu špatně funguje čtecí zařízení, které při podobných akcích používají řečníci, a prohlásil nejdříve, že bude improvizovat. Po otázce vysokého manažera Samsungu Joea Stinziana, co říká na novou televizi, se však odmlčel, pak se omluvil a místo opustil. O problémech se čtecím zařízením se pak zmínil i na svém blogu. „Byl jsem tak nervózní, že budu mluvit, že jsem přeskočil úvodní text viceprezidenta, a čtecí zařízení se pak ztratilo… Myslím, že živé show nejsou pro mě,“ poznamenal mimo jiné.

Bez klávesnice i myši

O největší zájem se na úvod veletrhu postarala společnost Intel, která tentokrát nepředstavila novou generaci procesorů, ale možnosti, jak se domluvit s počítačem bez klávesnice a myši. Intel v Las Vegas představil 3D kamerový modul s laserovým snímačem, který by měl vést k přirozenějšímu ovládání počítačů. Informoval o tom server Živě.cz. Ultrabook budete moci ovládat gesty, pohyby hlavy, nebo vyjádřením nálady. Navíc poslouží i jako 3D skener pro 3D tiskárnu.

Současně s představením firma potvrdila i uvedení na trh - 3D kamera RealSense, která funguje podobně jako Kinect u Xboxu 360, by se do počítačů měla dostat ještě letos.

Podívejte se: Intel představuje 3D kamerový modul

Chytré automobily

Leitmotivem celé akce je rozvoj chytrých telefonů a tabletů a s tím související trend neustálého propojování s dalšími zařízeními. Tento trend je pak nejvíce patrný v automobilovém průmyslu. Veletrhu se účastní devět z deseti největších automobilek a většina z nich se spojuje právě s IT společnostmi.

Spolupráci ohlásily například firmy Audi a Google. Automobilka plánuje investovat valnou část z jejího investičního rozpočtu (22 miliard eur) do roku 2018 právě do nových technologií. Symbiózu s mobilními zařízeními chystají také další automobilové značky jako Jaguar, Ferrari, BMW, Mercedes-Benz, Honda, Hyundai, Volvo, General Motors nebo Nissan.

Analytici Gartneru odhadují, že do tří let bude čtvrtina příjmů automobilek z nových technologií pramenit z mobilního obsahu (aplikací a hudby), tedy dosud domény internetových firem.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!