Sedmička oslavila první narozeniny | e15.cz

Sedmička oslavila první narozeniny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První Sedmičku otevřeli karlovarští čtenáři 16. dubna 2009. Její oblíbenost vzrostla raketovým způsobem.

Štastná souhra okolností tomu chtěla, že první titulní fotografii Sedmičky zdobil titulek Vary slaví mistry!, když hokejisté HC Energie právě vyhráli extraligu a získali mistrovský titul. Na rozdíl od hokejistů, kterým se v další sezoně dařilo tak, jak se dařilo, Sedmička v brzké době získala přízeň více než dvaceti tisíc lidí, kteří ji pravidelně týden co týden čtou.
Od prvního čísla dodnes nabídla Sedmička čtenářům přes tisíc stran regionální publicistiky a zpravodajství. Specialitou se staly různé testy na vlastní kůži, ať už šlo o zjišťování, zda jsou řidiči opatrní a zamykají si auta, prověřování, které je nejnebezpečnější místo v Karlových Varech nebo si redaktoři vyzkoušeli péct karlovarské oplatky, učit se psát kaligrafické znaky či strávili den v uniformě městské policie a absolvovali směnu s popeláři.

Čtenáři reagují

„V roce 1989 žilo v Karlových Varech 58 195 lidí. Funkcionáři Městského národního výboru oddali 515 párů, soudy jich 287 rozvedly. Narodilo se 705 dětí a 843 žen šlo na potrat.”
Tak začínal obsáhlý seriál Jak jsme žili před dvaceti lety, kterým Sedmička připomněla dvacet let od listopadu 1989. S textem o kultuře z tohoto seriálu se Sedmička dostala až do finále prestižní Regionální novinářské ceny, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Konrada Adenauera spolu s týdeníkem Respekt a zastoupením Evropské komise v České republice.
Dalším velkým seriálem byla galerie osobností zdejšího města. Na stanovení jejich pořadí se podíleli v rozsáhlé anketě právě čtenáři Sedmičky. Celkem vyšlo sedm medailonů osobností z různých oblastí života, od kultury přes podnikání po zasvěcení života pomoci potřebným.
O událostech ve městě přinesla Sedmička řadu zpravodajských textů, v nichž se redaktoři vždy snažili postihnout dané téma komplexně, a pokud možno, z jiného úhlu pohledu. Tento přístup čtenáři oceňují, o čemž svědčí stovky dopisů, které do redakce přicházejí. Řada čtenářů reaguje nebo upozorňuje na témata prostřednictvím fotografií.
Tak například Sedmička stála u zrodu diskuse a následného dění v případě areálu letního kina. Na počátku všeho bylo otištění fotografie současného stavu kina, kterou do redakce poslal hudebník a herec Ladislav Gerendáš. „Byli jste první, kdo nám pomohl upozornit na to, jak letní kino vypadá,“ řekl Gerendáš, kterého pak ohlasy lidí vedly k založení iniciativy za záchranu letního kina a změnu postoje magistrátu, který chtěl celý areál původně srovnat se zemí.
Velký ohlas zaznamenal také text o správném názvu města Ostrov. „Nevím, jak se oficiálně Ostrov jmenoval. Vím ale bezpečně, že v dobách, kdy místní tabule na silnicích bývaly modré se žlutým písmem, bylo na všech napsáno Ostrov n/Ohří,“ napsal dlouholetý obyvatel Ostrova.

Kultura má prostor

Pravidelně věnuje Sedmička značný prostor sportu a kultuře. Ve sportovní oblasti sklidil velký ohlas seriál, v němž redakce představila řadu sportů pro děti a mládež. Vedle masových sportů i ty, které jsou lidem méně na očích.
Z kultury upozorňuje Sedmička na nejdůležitější dění, přičemž informuje nejen o mainstreamových akcích, ale dává prostor i menšinovým, kvalitativně však významným událostem.
To potvrdila i anketa Kulturní událost roku 2009, při které redakce vybrala nejdůležitější počiny loňského roku v Karlových Varech. V anketě hlasovaly stovky čtenářů, kteří přiřkli první místo skupině Goodfellas.
„Cena nás překvapila a velice potěšila. Moc všem děkujeme,“ řekli členové skupiny při slavnostním vyhlášení výsledků, které se odehrálo v Klubu Paderewski na scéně Husovka. Kapela při té příležitosti návštěvníkům večera akusticky zahrála jednu ze svých písní.
Sedmička byla první, kdo zaznamenal vydání prvotiny patnáctileté karlovarské autorky Betty Kneřové Otazníková říše. „Seděla jsem, před sebou měla prázdný papír. Nic mě ale nenapadalo, tak jsem namalovala velký otazník. A napadlo mě, že by to mohl být dobrý tvar země. Začala jsem doplňovat různá místa, názvy, města, až se mi z toho začal v hlavě rodit příběh, takže jsem sedla k počítači a začala psát,“ přiblížila redakci vznik svého díla. Mimochodem, v anketě o Kulturní událost obsadila mladá spisovatelka druhé místo.

Za hranice města

Sedmička zpočátku pokrývala výhradně Karlovy Vary. Tomu odpovídala i síť distribučních míst ve městě. Časem si zájem o Sedmičku i v okolí Karlových Varů vyžádal rozmístění dalších stojanů mimo území města. Sedmičku dnes čtenáři najdou na čtyřiadvaceti místech ve Varech a dvaceti stojanech v Ostrově, Nové Roli, Nejdku, Toužimi a Jáchymově.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video