Šetřit na učitelích je národní ostuda

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený glosuje přepadení banky, nízké platy žen i demonstraci učitelů.

Nejsi náš

Nový občanský zákoník dává dětem právo na pravdu. Pro adoptivní rodiče to bude mimo jiné znamenat povinnost říci jim, že jsou nevlastní. Psychologové názor ministerstva spravedlnosti podporují.

„Znát své předky, a tím nemyslím přímo biologické rodiče, je určitě dobré jak z hlediska genealogického, tak z hlediska zdravotního,“ myslí si houslista Jaroslav Svěcený, ale zároveň je mu jasné, že jde o velmi citlivé téma. „Záleží na tom, jakým způsobem a v jakém věku dítěte adoptivní rodiče tuto informaci sdělí. Rozhodně by se to nemělo stát předmětem citového vydírání na jedné i druhé straně,“ říká Svěcený.

Půlmilion za lupiče

Banku na rušné křižovatce v centru Plzně přepadl ve středu dopoledne lupič s pistolí. Zaměstnanci mu vydali peníze a lupič utekl po Americké třídě směrem k hlavnímu železničnímu nádraží. Firma vypsala za informace vedoucí k dopadení lupiče půlmilionovou odměnu.

V tomto případě je houslista poněkud skeptický. „Jestliže neexistuje záznam z bezpečnostních kamer, kde je lupiči přímo vidět do obličeje nebo není k dispozici jiný konkrétní důkaz, tak se obávám, že je jeho dopadení utopií. Odměna samozřejmě může pomoci, ale také svádí k vymyšleným svědectvím,“ myslí si.

Učitelé do ulic

Zhruba tisíc učitelů a dalších zaměstnanců škol se v sobotu připojí k demonstraci odborů. Nesouhlasí se škrty v resortu, kvůli kterým by se jim mohly snížit platy až o šest set korun.

„Škrty v resortu školství považuji za ostudu. Vzdělanost národa se odvíjí od kvality učitelů a s tím jde ruku v ruce i jejich ohodnocení. Obdivuji všechny, kteří jsou i při těchto platech ochotní a schopní kvalitně pracovat a vidina snížení jejich platů je silně demotivující,“ myslí si Svěcený.

Peníze by raději vzal jinde. „Je smutné, že se peníze krátí tam, kde by měly rozhodně zůstat minimálně tak, jak jsou, a na druhé straně se neskutečně plýtvá na byrokratickém aparátu na všech úrovních,“ kroutí hlavou houslista.

Škárka do vězení?

Soud s představiteli strany Věci veřejné dospěl k prvnímu, i když nepravomocnému, verdiktu. Podle něj dostal faktický boss strany Vít Bárta za uplácení stranických poslanců podmínečný osmnáctiměsíční trest. Poslanec a někdejší lídr strany Jaroslav Škárka by měl jít na tři roky do vězení za podvod, kterým vylákal peníze od Bárty a použil je na jeho zdiskreditování. Ještě před skončením procesu měl přitom Škárka vést výbor, který prověří hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu.

„Víte, to je problém naší takzvané demokracie. Slušnost je považována za slabost, úcta k druhým je úchylka a jak jsem už také mnohokrát slyšel, kdo nekrade, okrádá rodinu. Veřejná funkce představuje nejen nemalé materiální výhody a určitou moc, ale i závazek vůči těm, kteří dotyčného do této funkce zvolili,“ přemítá Svěcený.

Azyl pro exekutora

Uprchlý exekutor Jozef Višvader požádal v Rumunsku o azyl. Muže koncem března zadrželi poté, co po něm čeští policisté vyhlásili pátrání, protože uprchl se zpronevěřenými osmdesáti miliony korun.

„Vzhledem k tomu, že Rumunsko je již součástí Evropské unie, tak by asi neměl být velký problém s vydáním do republiky,“ myslí si houslový virtuos. „Neznám právní sazby za takový čin, ale z morálního hlediska bych, kromě dlouhého pobytu ve vězení, navrhl zabavení veškerého majetku celé jeho rodině a veřejné práce ve prospěch těch lidí, na kterých se jako exekutor ,vyřádil‘. Tedy za předpokladu, že je pravda to, co se o něm píše a říká,“ navrhuje Svěcený.

Trest od doktora

Zdravotní pojišťovny by měly podle plánů ministerstva zdravotnictví dávat neposlušným pacientům pokuty. Za porušení léčebného režimu v ambulancích půjde zhruba o tisícikorunu, v nemocnicích to může být i víc.

S tímhle nápadem Svěcený vřele souhlasí, ale zároveň si myslí, že se problém týká hlavně zaměstnanců ve státní sféře. „Je na lékařích, aby poznali, je-li někdo skutečně nemocný a léčebný režim bude dodržovat, nebo si na nemocného jen hraje. V privátní sféře si nikdo nemůže dovolit moc marodit, protože nemá garantovaný stabilní příjem a jakýkoliv pracovní výpadek ho ohrožuje existenčně,“ říká.

Ženy za míň

České ženy vydělají o čtvrtinu méně než muži. Hůř jsou na tom jen Estonky. Tohle téma zná Svěcený nejen z médií. „Při svých koncertech jsem poznal několik vynikajících a chytrých dam, které jsou ve svých oborech minimálně evropskými špičkami. Všechny mi potvrdily, že jejich pracovní nasazení a znalosti musí být vyšší než u mužských kolegů, ovšem platově se k nim nikdy ani nepřiblížily,“ říká.

Řešení vidí jediné. „Nejsem příznivcem přemrštěné emancipace, ale v takových případech by se měly hodnotit znalosti a předvedená práce, nikoli příslušnost k pohlaví. Je to zřejmě dáno i naším obecným ,středověkým‘ názorem, že žena přece patří k plotně,“ uzavírá Svěcený.