Silný dolar srazil příjmy Microsoftu, firma dál propuští | E15.cz

Silný dolar srazil příjmy Microsoftu, firma dál propuští

Microsoft
Microsoft
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americkému softwarovému gigantu Microsoft vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 1,7 procenta na 4,6 miliardy eur. Příjmy sice klesly, slabší výsledky však způsobil hlavně růst dolaru. Firma zveřejnila výsledky poprvé podle nové struktury, kterou představila minulý měsíc.

Celkové příjmy se snížily o 12 procent na 20,4 miliardy dolarů. Důvodem byl hlavně silný dolar, který snížil příjmy ze zahraničí při přepočtu na domácí měnu. Příjmy ze zahraničí měly na celkových příjmech firmy podíl 54 procent. Slabý trh s osobními počítači pak snižuje poptávku po operačním systému Windows.

Příjmy počítačové divize, kam spadá operační systém Windows, příjmy z internetové reklamy, herní konzole Xbox a telefony, se snížily o 17 procent na 9,4 miliardy dolarů a bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů klesly o 13 procent.

Příjmy divize Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server a Azure, stouply o osm procent na 5,9 miliardy dolarů a bez vlivu změn směnných kurzů se zvýšily až o 14 procent.

Další propouštění

Microsoft tento týden také propustil zhruba tisícovku zaměstnanců. Zvýšil tak propouštění oznámené před několika měsíci. Firma v července uvedla, že zruší 7800 pracovních míst, což představuje zhruba sedm procent celkové pracovní síly firmy. Toto propuštění se dotklo hlavně divize Nokia, nových tisíc zaměstnanců bylo podle mluvčí propuštěno z různých divizí.

Nový operační systém
Firma minulé čtvrtletí uvolnila svůj nový operační systém Windows 10. Ten je pro majitele starších verzí k dispozici zdarma. Firma odhaduje, že nový software má nyní více než 110 milionů přístrojů po celém světě. Výrobci osobních počítačů, jako Hewlett-Packard a Lenovo, doufají, že nové Windows 10 zvýší na podzim prodej počítačů, který podle odhadů společnosti IDC ve třetím čtvrtletí klesl o 11 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video