Skokani z Dukly už stojí na můstku | E15.cz

Skokani z Dukly už stojí na můstku

Začíná světový pohár ve skocích na lyžích. Budou u toho i skokané Dukly Liberec. Za tři týdny se představí i v Harrachově.

Sníh ještě neviděli. Už teď se ale budou prát o body v prvním závodu světového poháru. Reprezentační tým českých skokanů na lyžích, který se už připravuje ve finském Kuusamu, tvoří především závodníci Dukly Liberec.
Před touto sezonou zvolili neobvyklý model přípravy. Zatímco například skokané na lyžích ze sousedního Polska už mají každý za sebou zhruba stovku skoků na sněhu, Češi dosud trénovali jen „na suchu“ nebo v improvizované ledové stopě.
„Před pěti lety jsme udělali stejný model přípravy a vyšlo to,“ připomněl nejzkušenější z reprezentačního týmu Jakub Janda rok, kdy ovládl světový pohár. Kromě Jandy odjeli ke startu ve Finsku právě liberečtí závodníci Antonín Hájek, Roman Koudelka, Borek Sedlák, Lukáš Hlava a Jan Matura.
„Možná je lepší kluky hodit rovnou do vody, ať plavou, změnit přípravu je správné,“ tvrdil šéf skokanského úseku Leoš Škoda. Tým bude ve Finsku pouze jednou trénovat a hned druhý den, ve čtvrtek 25. listopadu, ho čeká kvalifikace do hlavního závodu.

Rok po Vancouveru

Mezi největší česká želízka by měl patřit liberecký Antonín Hájek. Ten se ke skokům vracel teprve před rokem po těžké autonehodě a sezona mu vyšla fantasticky. Ve světovém poháru pronikl do první desítky, na olympiádě ve Vancouveru byl sedmý. Vše pak Hájek ještě vyšperkoval skvělým českým rekordem v letech na lyžích. Ve slovinské Planici skočil 236 metrů, což byl třetí nejdelší let historie.
Do Finska se těší. „Moje poslední letní skoky vypadaly dobře, takže bych rád navázal na výsledky loňské zimy. Můstek v Kuusamu je pověstný silným větrem, ale já slyšel, že podmínky jsou tam teď lepší. Snad to vydrží,“ přeje si Hájek. „I kdyby to tak nebylo, trápit se tím nebudu. Musíme se soustředit na skoky.“
Celý světový pohár ve skocích na lyžích má osmnáct zastávek a za tři týdny se jedna z nich odehraje také v Harrachově. Měl by to být nejdražší závod světového poháru, jaký byl u nás kdy pořádaný. „Náklady se vyšplhají na několik desítek milionů korun,“ naznačil sportovní ředitel úseku skoků Rostislav Jozífek.
Novinkou sezony jsou změny v pravidlech, lyže se letos zkrátí o dva centimetry, naopak o dva kilogramy vzroste minimální povolená hmotnost skokanů.

Šest lidí v týmu

Celý český tým odjel do Finska se dvěma zastávkami v Praze a Mnichově, odkud odlétal do Finska. Reprezentační trenér David Jiroutek odjel na sever autem s předstihem. „Po dlouhé době odjíždíme na první etapu světového poháru se šesticí závodníků, sezonu máme dobře finančně zajištěnou,“ prohlásil ředitel úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky Rostislav Jozífek.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!