Skrytá tvář opavských kašen: podzemní strojovny a očista brzy ráno | E15.cz

Skrytá tvář opavských kašen: podzemní strojovny a očista brzy ráno

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Opavě chrlí vodu desítka fontán. Za sezonu jimi protečou tisíce kubíků a starat se o ně není žádná legrace.

Zkrášlují městské parky a ulice, osvěžují letní vzduch, čvachtají se v nich děti. Běžný Opavan si ani nevšimne, že je každý měsíc lidé z technických služeb pečlivě umyjí a vyčistí. Děje se tak vždy brzy ráno a navíc pod zemí.
Každoroční příběh opavských kašen začíná na jaře. I letos začala dvojice mužů obcházet jednu kašnu po druhé a pečlivě ji prohlédli, co bylo potřeba, to opravili a zbavili všech nečistot.
„Musíme zkontrolovat a opravit čerpadla a kompletně vyčistit fontánu včetně vodního hospodářství, které je ukryté pod zemí v šachtách,“ líčí Martin Girášek z Technických služeb.
Pod každou kašnou je ukrytá celá strojovna, plná trubek a filtrů. „Lezeme dovnitř, rozebíráme filtry, které musíme vyprat. Strojovny jsou těsně u kašny nebo pod ní. Třeba u Obecního domu je šachta přímo pod kašnou. Stačí zvednout sklo,“ popisuje Girášek.
Postupně, směrem od centra města k jeho okrajovým částem, pak jedna kašna po druhé začne chrlit vodu. Opavské fontány napájí pitná voda a za sezonu, která končí v říjnu, jimi proteče dva až dva a půl tisíce kubíků. Pít ji se ale Opavanům rozhodně nevyplatí, obsahuje spoustu přísad, třeba chemické přípravky proti řasám.

Vyčištění na začátku sezony však nestačí. Jednou za měsíc očista začíná nanovo. A ani tentokrát to lidé sotva zaznamenají. Práce začínají brzy ráno, aby už v osm bylo vše hotovo a fontána opět v provozu. Nejsložitější na údržbu jsou kašny před Obecním domem a na náměstí Osvoboditelů.
„Jen kašnu u muzea čistíme pouze jednou. Kvůli velkému objemu vody, který v ní je,“ upřesňuje Girášek. Ve vodě před muzeem pracovníci technických služeb za sezonu nasbírají desítky mincí, které tam lidé hodí pro štěstí. A najdou se i tací, kteří mince loví. „Už v létě se mince stávají terčem lidí, kteří se je snaží z napuštěné fontány vylovit. Přes hloubku vody zhruba 140 centimetrů většinou úspěšně,“ popisuje Girášek. Pokud v kašně nějaké mince zůstanou, jsou už k ničemu. „Po vypuštění vody jsou tak zoxidované, že jsou jako platidlo nepoužitelné,“ dodává Girášek.
Opavané znají především kašny v centru města. Když mají spočítat všechny opavské fontány, dojdou maximálně k číslu sedm. Z dvacítky lidí, oslovených redakcí Sedmičky v ulicích Opavy, si na správný počet nevzpomněl nikdo.
„To není možné. Kolem kašny na Bezručově náměstí chodím denně a teď jsem ji vynechal. A koule před Baťou mě taky hned nenapadla. Přitom je obě znám,“ divil se například Petr Tomáš.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video