Sonda Curiosity odstartovala k Marsu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Sonda Curiosity odstartovala k Marsu

Sonda Curiosity odstartovala k Marsu
Sonda Curiosity
• 
ZDROJ: NASA

bru, ČTK

Z floridského Mysu Canaveral odstartovala americká raketa Atlas 5, která má na povrch Marsu dopravit pojízdnou robotickou laboratoř Curiosity. Zatím nejsložitější aparát, který kdy člověk vyslal do meziplanetárního prostoru, má na Marsu přistát napřesrok v srpnu po cestě dlouhé 570 milionů kilometrů. Na rudé planetě má Curiosity pracovat dva roky.

Robot o váze 900 kilogramů a velikosti menšího automobilu je pětkrát větší, než předchozí americká marťanská vozítka Spirit a Opportunity z roku 2004. Je vybaven kamerami s vysokým rozlišením a laserem schopným zkoumat předměty do vzdálenosti sedmi metrů.

Vozítko má šest kol a dvoumetrové robotické rameno schopné vyvrtat do povrchu Marsu otvor šest centimetrů a odebrat vzorky. Aparát je schopen zaznamenat výskyt metanu, který často doprovází existenci života. Na palubě má chemickou laboratoř.

Animace přistání sondy na MarsuAnimace přistání sondy na MarsuAutor: NASA
Animace přistání sondy na Marsu

Sonda bude zkoumat oblast zvanou Gale Crater, rozsáhlou nížinu, které vývodí pět kilometrů vysoká hora. Vědci ppodle satelitních snímků předpokládají, že v oblasti se mohly v minulosti vyskytovat mikroorganismy.

Projek Curiosity vyšel na 2,5 miliardy dolarů a jeho životnost je spočítána na dva roky. Plutoniová baterie, kterou obsahuje, má nicméně dost energie na více než deset let provozu. Mechanika vozítka ale pravděpdobně tak dlouho nevydrží.

Autor: bru, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!