Staré a nové Litoměřice na fotkách | E15.cz

Staré a nové Litoměřice na fotkách

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První vydání knihy Vitalije Marka Litoměřice v proměnách času sklidilo velký úspěch. Fotograf Josef Rotter už sbírá snímky do další knihy.

Dobrý den, mohl bych si od vás z půdy, z pokoje, z balkonu něco vyfotit? S podobnými otázkami zvonil před časem u dveří lidí litoměřický fotograf Josef Rotter. Musel. Jinak by se totiž k záběrům do knihy Litoměřice v proměnách času nedostal.
„Potřeboval jsem aktuální snímek, aby pohled byl stejný jako ten na staré fotce. Lidé mi ale  vyšli vstříc,“ říká Rotter.
Když kniha vyšla, zažili autoři překvapení. Dílo si čtenáři rozebrali už při jejím křtu. „Nakladatel prodal zájemcům kolem stovky vydání. Měsíc po jejím uvedení je už z tisícového nákladu polovina pryč,“ říká autor textů Vitalij Marek.
Posbíral staré fotografie domů, ulic, továren, parků nebo náměstí a doplnil je Rotterovými snímky ze současnosti.
„Máme připravený materiál pro druhý díl. Zbývá mi dodělat ještě dost záběrů, takže chodím po městě a čekám na příhodné počasí,“ říká Rotter.
Převážnou část dobových snímků získal Marek od lidí z jejich soukromých alb. „Sešlo se jich překvapivě hodně,“ říká Marek.
Fotografovi dělalo největší starosti počasí. „Některé budovy stojí v obležení stromů, takže přes koruny není nic vidět. U takových míst jsem musel počkat do listopadu,“ podotkl Rotter. Někdy se mu ale záběr v náhledu nelíbil a nezbývalo, než se na místo vrátit a pořídit další. „V duchu jsem si říkal, že teď to konečně vyjde. Ale pak se třeba během odpoledne obloha zatáhla a z focení zase sešlo,“ líčí své útrapy s přírodou fotograf.

Samouk profesionálem

První díl knihy Litoměřice v proměnách času nafotil kompaktním fotoaparátem. „Přístroj nemá jako zrcadlové aparáty výměnný objektiv, a přesto fotografie kvalitou vypadají jak od profesionála,“ konstatoval spisovatel Marek. Podle něj to byl hlavní důvod, proč oslovil fotografa se spoluprací.
„Jsem samouk a focení je mým koníčkem. Někdy ale musím také na dobrý záběr čekat, což je u amatérů výhoda,“ míní Rotter.
Druhý díl knihy chystají autoři na říjen příštího roku. Kromě dvou set historických a stejného počtu současných fotografií Litoměřic chtějí zařadit i několik snímků Tyršova mostu, který bude mít sté výročí.
„Sešlo se nám mnoho obrázků od místních lidí, což je dobře. I když všechny v druhém díle nepoužijeme, je dost možné, že začneme pracovat na třetím,“ dodal Rotter.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video