Stavebníci vytvořili nový systém certifikace budov v ČR | e15.cz

Stavebníci vytvořili nový systém certifikace budov v ČR

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební odborníci z pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) a dalších tuzemských institucí připravili nový systém certifikace budov v ČR. Stavby bude posuzovat mimo jiné z hlediska ekologie a ekonomiky provozu.

Stavební odborníci z pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) a dalších tuzemských institucí připravili nový systém certifikace budov v ČR. Stavby bude posuzovat mimo jiné z hlediska ekologie a ekonomiky provozu.

Na konferenci České rady pro šetrné budovy ho představil proděkan Fakulty stavební ČVUT Petr Hájek a jeho spolupracovník Antonín Lupíšek. Systém s názvem SBTool CZ vychází z nástroje, který už se používá v zahraničí. Vývoj tuzemské verze systému přizpůsobené českým podmínkám trval několik let. Stavby hodnotí nejen z ekologických, energetických či ekonomických hledisek, ale zohledňuje také například bezpečnost v okolí budovy nebo možnost obyvatel z okolní zástavby najít dostatek míst pro relaxaci. Množství kritérií má zabezpečit posouzení stavby ze všech úhlů pohledu. Odborníci si od jednotného systému hodnocení staveb mimo jiné slibují, že se zvýší jejich hodnota a budou atraktivnější pro investory.

#####Čeká se na mezinárodní akreditaci

Tuzemský systém nyní čeká na mezinárodní akreditaci. Na konci června má být v ČR spuštěna certifikace obytných budov, na podzim kancelářských staveb. Certifikáty bude udělovat Technický a zkušební ústav stavební Praha. Kolik se za ně bude platit, ještě není jasné. Certifikace SBTool CZ bude hodnotit budovy na škále od nuly do desítky. Nula se týká standardních budov, které splňují všechny zákonné normy, ale už nic navíc. Pětku získají nadstandardní stavby s vysokou kvalitou. Desítka už bude jen pro objekty, které při stavbě a provozu budou používat zásadně pouze nejmodernější materiály a nejlepší technologie dostupné v příslušném okamžiku, a to bez ohledu na jejich cenu.

#####Systémy se liší hlavně metodikou

„Chceme stavební průmysl a výstavbu posunovat ke stále lepším technologiím, aby jejich masovějším nasazením časem došlo k jejich zlevnění,“ poznamenal odborník z ČVUT. V zahraničí existuje řada dalších certifikačních systémů. Liší se od sebe hlavně metodikou a kritérii pro hodnocení staveb. Některé stavby v Česku už přitom mezinárodní certifikáty získaly. Například kancelářská budova Nordica v Ostravě získala certifikát GreenBuilding, sídlo ČSOB v Praze-Radlicích má certifikaci LEED.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video