Stavebnictví v květnu zrychlilo pokles na 3,5 procenta | E15.cz

Stavebnictví v květnu zrychlilo pokles na 3,5 procenta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební výroba v květnu 2012 se meziročně snížila reálně o 3,5 procenta oproti poklesu o 2,7 procenta v dubnu. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se v pátém měsíci snížila o 2,2 %. V meziměsíčním srovnání byla na úrovni předchozího měsíce, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

„Tady už nemluvíme jen o zpomalování tempa růstu – jde vysloveně o pokles, kdy každý měsíc se staví méně než ve stejnou dobu před rokem,“ upozorňuje ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 2,1 % (příspěvek +1,4 procentního bodu) a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 14,6 % (– 4,9 bodu), například poklesem investic do dopravní infrastruktury. „Stavební produkce od počátku roku do konce května klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,3 %,“ vyčíslují statistici. Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se snížil o 4,0 %. Průměrná měsíční nominální mzda vzrostla o 1,9 % a činila 29 355 Kč.

Počet vydaných stavebních povolení se v květnu meziročně snížil o 15,3 %, stavební úřady jich vydaly 8952. „Z toho můžeme odvodit, že i v dalších měsících nebude pro stavební společnosti práce,“ uvádí Šichtařová. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 27,9 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 klesla o 22,9 %. „Staví se málo a menší stavby, je málo peněz v ekonomice. Všichni šetří, domácí poptávka je extrémně slabá,“ tvrdí ředitelka.

„Šetřit budou domácnosti i stát. Se sociální reformou a dalšími úpravami DPH se situace moc nezlepší ani v roce 2013. Ceny bytů v celorepublikovém průměru neporostou. Stavebnictví i letos vykáže pokles v rozmezí 3 – 5 %. Předpokládáme, že k růstu se stavebnictví vrátí až v roce 2014,“ očekává Šichtařová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video