Studentka navrhla minidron, který by mohl opylovat rostliny | E15.cz

Studentka navrhla minidron, který by mohl opylovat rostliny

Jiří Černý - VTM.cz

Včely mají mj. obrovský význam pro zemědělství, jenže jejich počet neustále klesá. Co kdyby jim tedy trochu vypomohli roboti?

Tato otázka může znít poměrně absurdně. Anna Haldewang ze Savannah College of Art and Design (SCAD) se ovšem rozhodla navrhnout miniaturní dron, který by to jednoho dne mohl dokázat. Zatím má „jen“ přitáhnout pozornost veřejnosti k výše zmíněnému problému úbytku včelstev.

Novinka amerického námořnictva: ponorkový dron bojující s minami

Zajímavé je, že její koncept se sice jmenuje Plan Bee, ale včelu moc nepřipomíná. „Když ji převrátíte vzhůru, vypadá jako květina,“ konstatovala Anna v rozhovoru pro CNN Tech a dodala, že tímto způsobem chtěla uctít roli květin v procesu opylování.

Vrtule dronu čeřily vzduch v pražském kostele. Pomáhaly památkářům

Dron sestává z pěnového jádra a plastového těla a disponuje dvěma vrtulemi. Ve spodní části se nachází šestiúhelník s drobnými otvory, který mu umožňují sbírat (či uvolňovat) pyl, zatímco se vznáší nad květy.

Podívejte se, jak vypadají krásy Česka z pohledu dronu

Celý projekt je momentálně v počáteční fázi, nicméně talentovaná studentka už si zažádala o patent na design i technologii a doufá, že zhruba za dva roky Plan Bee bude na trhu.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!