Stuttgartský chrám automobilismu láká statisíce turistů | E15.cz

Stuttgartský chrám automobilismu láká statisíce turistů

Jaroslav Matějka, Autorevue.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Architekt Ben van Berkel stál u zrodu neuvěřitelné stavby. Ve stuttgartském muzeu vozů značky Mercedes-Benz je uvnitř vše kulaté. Tedy kromě vystavených automobilů. „Budova se kolem vás otáčí a splétá jako socha, teď vidíte lidi a věci kolem a za okamžik už ne,“ charakterizoval ji její tvůrce.

Od první chvíle jsem tak trošku nevěděl, kde se nacházím. Budova se totiž neustále odhaluje a zakrývá, překvapuje, nikdy nevíte, co na vás za příští zatáčkou (rohy zde nejsou!) jukne. „Naše prohlídka potrvá dvě hodiny,“ začal náš průvodce Dietmar Kustke. „Hlavně se mě držte.“

Průvodce věděl, co říká. Čtvrtek poledne, prázdniny, a zde byly houfy lidí. Muzeum přitahuje obrovskou pozornost. Od jeho otevření před šesti lety ho navštívily čtyři miliony lidí, jen loni 700 000. Je to druhé nejnavštěvovanější muzeum v Německu.

Muzeum automobilky Mercedes-Benz Autor: Mercedes-Benz

Co sem láká? Kromě úžasné budovy, obrovské kupy betonu a skla, oslavy minimalismu, samozřejmě automobily. Ty především. Jsou zde snad všechny důležité vozy německé značky, která ovlivnila svět automobilismu jako žádná jiná. Vedle osobních i nákladní vozy, autobusy se značkou třícípé hvzědy… a také mnohé další exponáty.

Stuttgartské muzeum je jediné na světě, které mapuje více než 120tiletou historii automobilového průmyslu – od počátku až po dnešní dny.

O automobilce Mercedes-Benz čtěte více:

Mercedesy se budou vyrábět ve Finsku

Mercedes loni dosáhl rekordních prodejů

Najdete tu třeba první auto světa. Tedy jeho repliku. Originál z roku 1886 se bohužel nedochoval. „Jezdil rychlostí 18 km/h a byla to asi pěkná dřina ho řídit. Tenhle prajednoduchý vůz, připomínající spíše žebřiňák, neměl žádný diferenciál,“ začal prohlídku Dietmar Kustke.

Tedy přesněji „Herr“ Kustke prohlídku začal ještě před tím u jediného „průšvihu“ muzea, u vycpaného, nevkusně realistického koně. Tvůrci sbírky museli mít podle mého názoru asi zatmění mysli, když ho sem instalovali.

Muzeum koncernu Mercedes-Benz Autor: Mercedes-Benz

Exponáty se v muzeu během prohlídky střídaly v rychlém tempu. Kráčeli jsme po jedné ze dvou šroubovic po obvodu budovy, celková trasa prohlídky měřila 1,3 kilometru, a náš svérázný průvodce nás bombardoval dalšími informacemi.

Autorevue.cz

Muzeum automobilky Mercedes-Benz Autor: Mercedes-Benz

Budova muzea, které leží u bran stuttgartského závodu Mercedes-Benz, má neobvykle tvarovaný plášť ze skla a matného hliníku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.