Superpočítač Salomon začne v Ostravě fungovat do léta

Národního superpočítačové centrum IT4Innovations

Národního superpočítačové centrum IT4Innovations Zdroj: ctk

Do konce července by měl být do plného provozu uveden superpočítač Salomon v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Hardwarové součásti superpočítače, který bude jedním ze sta nejvýkonnějších strojů na světě, se do centra začnou navážet v březnu.

Výroba, instalace a podpora superpočítače bude bez DPH stát téměř 275 milionů korun. Dodá ho americká společnost Silicon Graphics International. Celý projekt superpočítačového centra, které se nachází v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, má hodnotu více než dvou miliard korun. Většinu zaplatí evropské dotace.

Podle harmonogramu by v dubnu měl být v budově centra dokončen datový sál. „Na květen je plánováno dokončení instalacesuperpočítače Salomon a provádění testů,“ uvedla mluvčí IT4Innovations Zuzana Koláriková.  

V červnu nebo červenci by měl být superpočítač Salomon uveden do plného provozu. Do srpna by do datového sálu měl být z kontejneru přemístěn superpočítač Anselm, což je menší část superpočítače, takzvaný malý cluster. Oba superpočítače by měly být v provozu v září. 

Superpočítač Anselm v Ostravě funguje od května 2013. Jeho výkon je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky. Slouží už k výpočtům z různých oblastí, například z dopravy, nanotechnologií, hydrologie nebo vývoje nových léků. Hlavní stroj s výkonem petaflopové třídy převýší výkon Anselma téměř dvacetinásobně.