Telefónica doplatila na cenovou revoluci. Výnosy spadly o miliardy | e15.cz

Telefónica doplatila na cenovou revoluci. Výnosy spadly o miliardy

Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letech
Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letech
• 
ZDROJ: bruner@mf.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České Telefónice, která loni na domácím trhu odstartovala snižování cen, se tento tah příliš nevyplatil. Operátor sice získal přes sto tisíc nových zákazníků, konkurenční T-Mobile byl ale ještě úspěšnejší. Zisky operátora se propadly. Na Slovensku se firmě dařilo.

Provozní výnosy Telefóniky klesly o 6,5 procenta na 47,25 miliardy korun. Podobně se snížil také provozní zisk OIBDA na 19,6 miliardy korun. Na Slovensku společnost zvýšila celkové výnosy o osm procent na 208 milionů eur (5,7 miliardy korun).

Celkový počet mobilních zákazníků operátora se od ledna do prosince 2013 zvýšil o 132 tisíc na 5,1 milionu. Meziročně sice mírně poklesl počet zákazníků předplacených služeb, často ale jen přešli na některý z nových neomezených tarifů Free. Segment smluvních služeb tak celkově meziročně posílil o 158 tisíc nových zákazníků. Na nové Free tarify přešlo již 70 procent rezidentní báze.

Konkurenčnímu T-Mobilu loni stoupl počet klientů o 330 tisíc na 5,83 milionu lidí. Vodafonu naopak množství SIM karet pokleslo zhruba o 100 tisíc na 3,28 milionu.

V roce 2013 zahájilo provoz více než 40 virtuálních operátorů. O2 v této oblasti spolupracuje s firmami Bleskmobil, Tesco Mobile a Mobil od ČEZ, které společně drží 60 až 70 procent trhu virtuálních operátorů.

Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letech

Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letechAutor: bruner@mf.cz

Meziročně se také zvýšily prodeje chytrých telefonů. Jejich podíl v síti O2 dosáhl 35 procent. Výnosy z mobilních datových služeb vykázaly růst o 29,5 procenta a výnosy z internetu v mobilu meziročně vzrostly o 166 procent. Provozní výnosy v samotném segmentu pevných linek klesly o pět procent na 20,3 miliardy korun.

Novým majoritním vlastníkem Telefóniky je skupina PPF. Ta by měla v nejbližší době učinit nabídku odkupu podílů minoritních akcionářů. Telefónica tento týden oznámila, že jedná o sdílení budované sítě LTE s T-Mobilem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery