Telefónica doplatila na cenovou revoluci. Výnosy spadly o miliardy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Telefónica doplatila na cenovou revoluci. Výnosy spadly o miliardy

Telefónica doplatila na cenovou revoluci. Výnosy spadly o miliardy
Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letech
• 
ZDROJ: bruner@mf.cz

ČTK

České Telefónice, která loni na domácím trhu odstartovala snižování cen, se tento tah příliš nevyplatil. Operátor sice získal přes sto tisíc nových zákazníků, konkurenční T-Mobile byl ale ještě úspěšnejší. Zisky operátora se propadly. Na Slovensku se firmě dařilo.

Provozní výnosy Telefóniky klesly o 6,5 procenta na 47,25 miliardy korun. Podobně se snížil také provozní zisk OIBDA na 19,6 miliardy korun. Na Slovensku společnost zvýšila celkové výnosy o osm procent na 208 milionů eur (5,7 miliardy korun).

Celkový počet mobilních zákazníků operátora se od ledna do prosince 2013 zvýšil o 132 tisíc na 5,1 milionu. Meziročně sice mírně poklesl počet zákazníků předplacených služeb, často ale jen přešli na některý z nových neomezených tarifů Free. Segment smluvních služeb tak celkově meziročně posílil o 158 tisíc nových zákazníků. Na nové Free tarify přešlo již 70 procent rezidentní báze.

Konkurenčnímu T-Mobilu loni stoupl počet klientů o 330 tisíc na 5,83 milionu lidí. Vodafonu naopak množství SIM karet pokleslo zhruba o 100 tisíc na 3,28 milionu.

V roce 2013 zahájilo provoz více než 40 virtuálních operátorů. O2 v této oblasti spolupracuje s firmami Bleskmobil, Tesco Mobile a Mobil od ČEZ, které společně drží 60 až 70 procent trhu virtuálních operátorů.

Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letech

Akcie Telefóniky ČR v posledních pěti letechAkcie Telefóniky ČR v posledních pěti letechAutor: bruner@mf.cz

Meziročně se také zvýšily prodeje chytrých telefonů. Jejich podíl v síti O2 dosáhl 35 procent. Výnosy z mobilních datových služeb vykázaly růst o 29,5 procenta a výnosy z internetu v mobilu meziročně vzrostly o 166 procent. Provozní výnosy v samotném segmentu pevných linek klesly o pět procent na 20,3 miliardy korun.

Novým majoritním vlastníkem Telefóniky je skupina PPF. Ta by měla v nejbližší době učinit nabídku odkupu podílů minoritních akcionářů. Telefónica tento týden oznámila, že jedná o sdílení budované sítě LTE s T-Mobilem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!