Terapie za rozumnou cenu | E15.cz

Terapie za rozumnou cenu

Interiér Terapie vytváří přívětivé místo ke
konzumaci i intelektuálním rozpravám.
Knihy tvoří nejen dekoraci, ale mnoho
návštěvníků je rádo vezme do ruky
Interiér Terapie vytváří přívětivé místo ke konzumaci i intelektuálním rozpravám. Knihy tvoří nejen dekoraci, ale mnoho návštěvníků je rádo vezme do ruky
• 
ZDROJ: Cafe Terapie

Jiří Kolečko

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podskalské plavce by asi dnešní „terapie“ moc nepotěšila. Po tvrdé, několik dnů trvající plavbě si rádi dali s chutí grundle, několik panáků a pár žejdlíků piva. Svéráznou atmosféru pražského Podskalí však dávno odvál čas, a tak podniky, které jsou soustředěny kolem Výtoně (jméno vzniklo podle specifického cla – vytínání určitého množství dřeva ze svázaných vorů), nabízejí daleko bohatší repertoár.

Z nich se svým zaměřením vymezuje Café Terapie, které se snaží dostát svému jménu. Odlehčené tady není pouze menu, ale i atmosféra. Během naší návštěvy se o ní nevtíravým způsobem staral pan Kamil, jenž s taktem upozornil na jídla, která podle jeho názoru jsou zajímavá tím, že se řídí starými balkánskými recepty, jež sem přinesl bývalý provozovatel s řeckými geny.

Potrava pro vegetariány i intelektuály

Jednoduše zařízený, ale čistý, provzdušněný suterénní restaurační prostor nabízí ještě jeden bonus, který v takto koncipované kavárně – restauraci je příjemným doplněním. V přestávkách mezi jednotlivými chody či u šálku kávy si lze listovat v některé z knížek přístupných volně na poličkách. Převládají publikace určené na prohlížení. Bylo docela zajímavé listovat v knize, která představovala americké národní parky z leteckého pohledu, test e15.cz a pak si prohlédnout publikaci o zajímavých pražských vilách. Ta první už viditelně prošla mnoha rukama, ta druhá, vydaná před několika lety, byla prakticky nedotčená. Ale právě ona byla inspirací k rozhovoru, vždyť Café Terapie je jen pár desítek metrů od největšího souboru unikátních kubistických staveb.

Takže na startu trochu kultury a pak již putovala na stůl jednoduchá, ale příjemně designově pojatá jídla v balkánském a apeninském duchu. Převážně bezmasá, protože původně zcela vegetariánská kuchyně udělala ústupek jen na polední menu, kdy je v repertoáru i jedno masité jídlo. Z velkého výběru mezze, tedy tradičních řeckých předkrmů, jsem zvolil vinné listy. Za 65 korun přistál na stole talíř s pěti kousky olejem naleštěných závitků. Jejich vůně připomněla bejrútský či jeruzalémský bazar a chuť ozvěny kuchyní Blízkého východu a Balkánu jen potvrdila. Jen jsem litoval, že v nabídce není retsina. Arabský chléb doplnil malý obřad, který si závitky zasloužily.

Řecká pita s makedonskou pečetí

Nápaditá byla i skladba salátů, manželka měla sezonní mix s parmezánem, opět jednoduché, ale z čerstvých listů a s kvalitním olejem. Já jsem, zvolil špenátový s kozím sýrem, malými odvičkami, o jejichž původu jsme se s panem vrchním dohadovali. Byly rakouské, marinované. Z omezeného vinného lístku (všechna vína se ale rozlévají z lahve) jsme si vybrali Sauvignon Saint Pierre, jednoduché (skoro se chce říct terapeutické) víno, ale příjemné.

Hodnocení a nabídka - palačinka Autor:

Moc mě potěšila řecká pita z listového těsta plněná pórkem a fetou. Zase navodila vzpomínky na makedonské vesničky, kde je takové prosté jídlo doma. Na jídelním lístku se objevil i kousek masa, ovšem v převleku za prosciutto, zapečené s rukolou ve slané palačince.

Vynechali jsme těstoviny, i když kombinace s lilkem, cuketou či fetou slibovaly opět chuťové výlety na jih. Závěr patřil nezbytnému řeckému jogurtu s medem. Účtování nebylo bolestivým procesem, ceny jsou tu nastaveny pro běžnou peněženku. Skutečná value for money.

Café Terapie je sympatickou poklidnou oázou, stvořenou především na posezení podle balkánského času. Je to dobrá volba například pro maminky s dětmi, které mohou při kafíčku a koláčcích posedět na předzahrádce, pro dámské posezení, ale i pro vegetariány, intelektuálně zaměřené diskutéry i introverty. A také pro milovníky jižních zemí, kteří si chtějí připomenout vůně tamních specialit. Ty cestou na podskalskou Výtoň bohudíky nestačily vyvanout.

hodnocení kavárny Terapie Autor: e15

Z nabídky Autor:

Autor je publicista

Autor: Jiří Kolečko

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.