Tourfilm: celý svět na jednom místě | E15.cz

Tourfilm: celý svět na jednom místě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hvězda série pořadů o zvířatech na BBC, více projekcí a besed pro lidi, a hlavně - stovky filmů z celého světa. Tourfilm.

Beseda s Charlottou Uhlenbroek otevře třiačtyřicátý ročník na světě nejstaršího festivalu turistických filmů. Tuto hvězdu přírodopisných seriálů britské BBC hodnotí odborníci jako úspěšnou nástupkyni Sira Davida Attenborougha.
Tradičně jsou hlavní náplní festivalu filmy, ale organizátoři kladou již řadu let velký důraz na besedy s cestovateli. Letos jich do Karlových Varů přijede deset včetně cestovatelské legendy - Miloslava Stingla.
„Při loňském přestěhování festivalu do hotelu Thermal jsme zaznamenali daleko větší zájem lidí než dříve. A protože velké množství návštěvníků festivalu je přes den v práci, vycházíme jim letos vstříc a filmy i besedy budeme opakovat i večer,“ říká ředitel Tourfilmu Josef Schütz.
Festival nabídne zájemcům o cizí, ale i domácí kraje, přes šest stovek snímků ze sto pětatřiceti zemí.

Sir skládá poklonu

Charlotte Uhlenbroek prožila dětství v Ghaně a Nepálu. Na univerzitě v Bristolu vystudovala zoologii a psychologii, poté strávila čtyři roky v Tanzanii studií komunikace mezi divokými šimpanzi. Pod odborným vedením Jane Goodall, která Tourfilm poctila návštěvou před šesti lety. Uhlenbroek se stala hvězdou sérií o zvířatech, o kterých rovněž píše knihy.
„Moc rád bych viděl Charlotte v roli představující právě mě. Ví, o čem mluví, a je má vynikající nástupkyně,“ řekl na její adresu Attenborough.

Co dřív?

Tourfilm si už vybudoval pozici mezi velkými televizními společnostmi, které nabízejí řadu cestovatelských a přírodovědných pořadů a seriálů. „Slušnou kolekci filmů letos poslaly například National Geographic, BBC nebo ZDF. Jejich filmy jsou skutečné lahůdky a vynikající podívaná. Samozřejmě tyto televize mají daleko větší finanční možnosti, než je tomu u nás,“ konstatuje Schütz.
Ani letos nebude chybět festivalový kinematovlak s projekcí vybraných filmů. Vlak na Dolním nádraží bude promítat první dva festivalové dny.
Lidé, kteří rádi naslouchají vyprávění cestovatelů, se mohou těšit vedle Miloslava Stingla například na vyprávění Pavla Blažka o prvním českém přechodu zamrzlého sibiřského jezera Bajkal, Martin Mykiska přiblíží Ladak, nazývaný Malý Tibet a Simon Havas jako první český účastník bude vyprávět o expedici Pangea cestovatele Mika Horna. Ten s návštěvníky Tourfilmu besedoval telemostem před dvěma lety, kdy expedice začínala. A jako cestovatel se představí také houslový virtuos Jaroslav Svěcený.
O krásách sopečného ostrova Mauricius budou vyprávět Libor Špaček a Petra Doležalová, kteří ostrov představí nejen na besedě, ale také na výstavě fotografií, která cestovatelský festival vždy doprovází.
S pořady zaměřenými na cestování se na Tourfilmu budou prezentovat i televizní stanice a kanály. Při té příležitosti připravili organizátoři festivalu diváckou soutěž, v níž mohou tři lidé vyhrát po pěti tisících korunách. Pro soutěž je vyhrazený čas ve čtvrtek 7. října.
Součástí Tourfilmu je i Národní filmový festival turistických filmů Tour Region Film, který se uskuteční už posedmnácté. V minulosti se této soutěže úspěšně zúčastnily i Karlovy Vary.

Program:

6. ŘÍJNA

Thermal, Malý sál 10.00 slavnostní zahájení festivalu TOURFILM 2010 10.30 Charlotte Uhlenbroek – hlavní hvězda Tourfilmu 2010
12.00 Pavel Blažek: První český přechod zamrzlého jezera Bajkal 12.45 Miloslav Stingl: Objel jsem třikrát zeměkouli 13.30 Simon Havas: První český účastník expedice Mika Horna
14.15 Útěk na Mauricius: očima dobrodruhů Libora Špačka a Petry Doležalové, Thermal
15.00 Petr Horký: Dobyl Severní pól a přešel Grónsko na lyžích
16.00 – 17.00 projekce televizních filmů
17.00 Petr Horký: Dobyl Severní pól a přešel Grónsko na lyžích
18.30 Útěk na Mauricius: očima dobrodruhů Libora Špačka a Petry Doležalové
19.30 Pavel Blažek: První český přechod zamrzlého jezera Bajkal
Thermal, sál 1–3
11.30 – 17.00 projekce – Tourfilm
11.30 – 17.00 projekce – Region film
17.00 – 21.00 projekce filmů
Thermal, Kongresová hala
11.30 – 17.00 projekce – multimedia a www
10.00 – 21.00 kartografická přehlídka TOURMAP 2010 – mapy, průvodce, cestopisy
10.00 – 21.00 Útěk na Mauricius – výstava fotografií

7. ŘÍJNA

Thermal, Projekce 1–3
10.00 – 17.00 projekce dle kontinentů
13.00 – 14.00 projekce amatérských filmů, Youtube
17.00 – 21.00 projekce filmů pro veřejnost
Thermal, kongresová hala
10.00 – 17.00 multimedia a www 10.00 – 21.00 kartografická přehlídka TOURMAP 2010 – mapy, průvodce, cestopisy
Thermal, Malý sál
10.00 Klempířovi: Grónsko, země neznámá, Thermal
10.45 Jaroslav Svěcený: představuje sám sebe jako cestovatele
11.30 Martin Mykiska: Ladak očima české rodiny
12.30 projekce televizních filmů
17.00 Útěk na Mauricius: očima dobrodruhů Libora Špačka a Petry Doležalové
18.00 manželé Klempířovi: Grónsko, země neznámá 19.00 Miloslav Stingl: Objel jsem třikrát zeměkouli
20.00 Martin Mykiska: Ladak očima české rodiny
Thermal, kongresový sál
14.00 – 16.30 TOURFILM Student Academy: „Jak se prodává Česká republika?“

8. ŘÍJNA

Thermal, Malý sál
17.00 – 21.00 projekce vítězných filmů festivalu Tourfilm 2010

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.