Toyota Corolla se stala nejoblíbenějším autem světa | E15.cz

Toyota Corolla se stala nejoblíbenějším autem světa

Toyota Corolla
Toyota Corolla
• 
ZDROJ: Autorevue.cz

Jaroslav Matějka, Autorevue.cz, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toyotu Corollu si zakoupilo již 37,5 milionu motoristů. Stala se tak podle deníku Daily Mail nejprodávanějším autem světa všech dob. Na špici vystřídala Ford řady F.

Toyota Corolla je taková automobilová šedivá myš. Na první pohled trochu nudná, nicméně super spolehlivá. Je k mání za rozumné ceny a má co nabídnout. S touto jednoduchou filozofií dobyla svět.

Poprvé se objevila v roce 1966 a dodnes se jí prodalo 37,5 milionů. Japonská Toyota má obrovskou, promyšleně rozprostřenou dealerskou síť po celém světě. V ní se Corolla prodává průměrnou rychlostí jedna za 40 sekund.

Toyota Autor: Autorevue.cz
Toyota Corolla z roku 1970

Nyní je vyráběna již v desáté generaci ve 14 zemích, v závodech v Japonsku, Brazílii, Kanadě, Číně, Indii, Indonésii, Malajsii, Pákistánu, Filipínách, Jihoafrické republice, Tchajwanu, Thajsku, Turecku a Venezuele.

Avšak výroba tohoto vozu skončila v USA, v kalifornském závodě Fremont, v březnu 2010.

Prodeje Corolly nabraly velké tempo hlavně během ropné krize v 70. letech minulého století. Lidé si oblíbili její čtyřválcový úsporný a spolehlivý motor. A to platí dodnes.

Toyota Autor: Autorevue.cz
Takto vypadal japonský bestseller v roce 1979

Ford řady F Autor: Autorevue.cz
Největší konkurent: Ford řady F

Toyota Corolla vystřídala na trůnu Ford řady F, ten se tam držel plných 24 let. Dodnes se prodalo 35 milionů těchto vozů. Na dalších místech jsou pak Volkswageny Golf a Brouk, Ford Escort, Hondy Civic a Accord.

Na osmém místě se drží Ford T. Tento vůz přesto většina expertů považuje za nejúspěšnější. Téměř 17 milionů vozů Ford T se totiž prodalo v rozmezí let 1908 a 1927 – a v tom čase byla prodejní síť mnohem méně rozšířena než později.

Toyota Autor: Autorevue.cz
Nenápadná Corolla se prosadila i na sportovním poli. V roce 1999 se v soutěžích rally objevily vozy řízené Carlosem Sainzem a Didierem Auriolem

Toyota a Muhammad Ali Autor: Autorevue.cz
Toyotu Corollu propagoval i největší boxer všech dob Muhammad Ali. Snímek byl pořízen v Londýně v roce 1980 během tiskové konference.

Deset nejprodávanějších aut světa

Zdroj: Daily Mail

Autor: Jaroslav Matějka, Autorevue.cz, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video